Sedm a půl miliardy euro, tedy více než 130 miliard korun. Tolik peněz má v současnosti na návrh Evropské komise zmrazeno Maďarsko kvůli nedodržování pravidel právního státu a nedostatečnému boji s korupcí a zneužíváním peněz z fondů Evropské unie. „Nemůžeme dospět k závěru, že rozpočet Unie je dostatečně ochráněn,“ uvedl bruselsky složitě ve zdůvodnění návrhu eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn.

Komise přitom neplánovala, že by splnění podmínek vyřešilo všechny potíže maďarské demokracie. „Nedělejme si iluze, že tento finanční tlak napraví všechny problémy, které v Maďarsku vidíme. Tam nejsou problémy jen v justici a prokuratuře, ale například i v omezení nezávislosti médií. Vidíme problémy v dodržování akademických svobod. Zkrátka Maďarsko má tisíc pět set nejrůznějších problémů, které dohromady tvoří celek, z něhož máme obavy," uvedla pro Deník místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.
Maďarsko se podle ní odchýlilo od demokratické cesty. „My chceme ochránit peníze evropských daňových poplatníků. Co určitě nechceme, je trestat Maďary za to, koho si zvolili,“ přiblížila cíl unijního tlaku Jourová.
Peníze od EU nepotřebujeme, říká ministr
Nyní ale přichází po určitých pokrocích v otázkách právního státu signály, že země dá přednost udržení svého částečně autoritářského a na ekonomické kontakty s Ruskem orientovaného režimu před unijními miliardami. „Maďarská ekonomika bude muset přejít k existenci bez financování z Evropské unie. Z hlediska přínosu jsou přímé zahraniční investice lepší: trh rozděluje kapitál, nejsme to my, kdo ho určuje,“ uvedl v rozhovoru pro ekonomický server Világgazdaság maďarský ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy. Fondy EU jsou snadno nahraditelným zdrojem a nebyly pro ekonomiku Maďarska zásadní, citoval z rozhovoru maďarský server Telex.
Server Euractiv dodává, že maďarský rozpočet je kvůli tomu, že nemá plánované peníze z fondů Evropské unie, ve velmi složité situaci. Přiznal to i Nagy, podle nějž zůstává rozpočet kvůli úrokům napjatý. „Vláda má nyní za úkol rychle se dostat z pasti úrokových sazeb snížením inflace a posílením trhu se státními dluhopisy,“ uvedl. Udělá to podle něj klidně i v rozporu s doporučeními Evropské unie, na která nebude brát ohled.

Maďarsko má v posledním roce největší inflaci ze všech států Evropské unie, o deset a víc procent vyšší než v České republice. V lednu dosáhla tamní meziroční inflace 25,7 procenta, i v dubnu byla stále 24 procent. Ceny potravin v zemi s tradičně výkonným zemědělstvím v dubnu meziročně vzrostly o skoro čtyřicet procent. Nejvíce podražily mléčné výrobky, a to o více než šedesát procent. Podobné to bylo také s cenami mouky a chleba. Vejce zdražila o polovinu.
Děje se tak navzdory tomu, že vláda Viktora Orbána přijala různá nařízení, například zmrazila ceny benzínu a nafty. Pohonných hmot byl ovšem v Maďarsku jeden čas nedostatek a byly v podstatě na příděl.