Zmizení malé Britky Madeleine McCannové v lidech vyvolává hluboké emoce i po 16 letech. Pátrání po tříleté dívce, která v roce 2007 zmizela z postele v apartmánu na dovolené v Portugalsku, pokračuje. Policisté se znovu vrhají na prohledání přehrady Barragem do Arade v portugalském Algarve. 

Podle dostupných informací by se vyšetřování mělo soustředit hlavně na okolí nádrže. „Inspektoři budou hledat předměty, které by mohly být přínosné pro vyšetřování,“ uvedla portugalská stanice CNN. Prohledání vody ovšem vyšetřovatelé nevyloučili a v úterý ráno se pod hladinu ponořili policejní potápěči. 

Obrázek Maddie, jak by mohla vypadat v devíti letech, umístěný v kostele v Rothley. Tam se v roce 2017 konala bohoslužba u příležitosti deseti let od chvíle, kdy se Madeleine McCann ztratila na dovolené v Praia da Luz v Portugalsku
Komu vadí nové pátrání po Maddie McCannové? Julii Wandeltové vyhrožují smrtí

U celé akce jsou přítomní i britští policisté, uvedla stanice Sky News. Na nádrž, která se nachází přibližně 50 kilometrů od resortu v Praia da Luz, ze kterého Madeleine zmizela, také vyplul člun se dvěma policisty.

„Zaměří se nejen na vodu, ale i na okolní křoviny,“ sdělila reportérka Siobhan Robbinsová. Vyšetřování by mělo trvat dva dny.

Zdroj: Youtube

Že se rozjelo nové vyšetřování, bylo vidět už v pondělí. Policisté zablokovali silnici vedoucí k přehradě Arade, oblast uzavřeli policejní páskou a na břehu postavili policejní stany, napsal deník The Guardian. Čtrnáct metrů hlubokou nádrž naposledy prohledávali v roce 2008, kdy portugalský právník Marcos Aragao Correia zaplatil specializované potápěče, aby místo prověřili. 

Co se skrývá v nádrži?

Právník tehdy uvedl, že dostal tip od kriminalistů, že se ve vodní nádrži možná nachází dívčino tělo. Potápěči sice našli pytel s neznámými kostmi, ale akce nakonec nepřinesla žádné výsledky. Kosti totiž patřily zvířeti.

V pondělí večer portugalská justiční policie potvrdila, že oblast prozkoumává na žádost německých orgánů. Je to první velká operace v případu Madeleine od června 2014, kdy metropolitní policie dostala od portugalských úřadů povolení prohledat rekreační středisko Praia da Luz pomocí pátracích psů a pozemního radaru.

Vyšetřovatelé mají nové důkazy

Německá policie vyšetřuje 45letého Christiana Brücknera, který byl už dříve odsouzený za zneužívání dětí a obchod s drogami. Okolí přehrady údajně pravidelně navštěvoval a o místu mluvil jako o svém vlastním ráji. Policie dokonce našla fotky, které jeho slova potvrzují. To ji podle deníku Daily Mail vedlo k znovuprohledání okolí vodní plochy.

Kriminalisté Brücknera podezírají z dívčiny vraždy. „Z taktických důvodů nejsou v současné době zveřejňovány žádné další informace o okolnostech případu,“ uvedlo v úterý německé státní zastupitelství v oficiálním prohlášení.

Nové pátrání přichází jen deset dní poté, co Madeleinini rodiče Kate a Gerry McCannovi vzdali hold své dceři v den jejích 20. narozenin. „Milujeme tě a čekáme na tebe. Nikdy se nevzdáme,“ prohlásili.

Jak to celé začalo

Tragický příběh manželů začal v roce 2007, když si odskočili od spících dětí na večeři s přáteli. Trávili tehdy na začátku května dovolenou v portugalském Praia da Luz. Když šla Kate McCannová tříletou dceru a dvouletá dvojčata zkontrolovat, zjistila, že dívka z apartmánu zmizela.

O co větší bylo její zděšení, když se na ni kamarádka podívala s hrůzou v očích. „Panebože! Viděla jsem muže, který nesl holčičku!“ vyhrkla tehdy.  

Madeleine McCannová zmizela před patnácti lety.
Slehla se po ní zem, Madeleine zmizela před 15 lety. Teď v případu nastal zlom

Muže se už ovšem nepodařilo najít. A Madeleine také ne. Z jejího zmizení se stal jeden z nejznámějších případů pohřešovaných osob v historii a 3. květen se pro rodinu stal smutným výročím. 

První, koho policisté podezřívali, byli rodiče, uvedl zpravodajský web Insider. Podle sestry zdrceného otce dokonce Kate McCannové nabízeli dohodu o vině a trestu. „Snažili se ji přimět, aby se přiznala, že Madeleine nešťastnou náhodou zabila, pak ji ukryla a zbavila se těla,“ řekla tehdy v rozhovoru se stanicí ITV News. Za přiznání jí údajně nabízeli maximálně dva roky vězení.

O rok později policie přestala McCannovi podezírat pro nedostatek důkazů. „Je těžké popsat, jak naprosto zoufalé pro nás bylo, když nás média vykreslovala jako podezřelé ze zmizení vlastní dcery,“ řekli v roce 2008.

Zdroj: Youtube

Ve stejném roce portugalská policie po 14 měsících vyšetřování ukončila. Případ znovu otevřela až o pět let později, kdy měla údajně k dispozici nové skutečnosti, uvedla televize Aljazeera.

Zmizení Madeleine vzbudilo celosvětový zájem, kdy veřejnost několikrát tvrdila, že ji spatřila. Nejvzdálenější nahlášení bylo dokonce až v Austrálii. Někteří lidé se za ni dokonce i vydávali, ale testy DNA potvrdily opak. O případu také vznikla řada knih a televizních dokumentů, například osmihodinový dokumentární seriál na platformě Netflix.

Inspektor viní rodiče 

Původní hlavní inspektor případu Goncalo Amaral v nevinu manželů nevěří. Policii na začátku vyšetřování obvinil z toho, že se zabývá pouze těmi vodítky, které McCannovi chtějí. Z toho důvodu byl nakonec odvolán.

Amaral si ovšem za svou pravdou stál a později napsal knihu s názvem Pravda o lži. Manžele v ní obviňuje, že Madeleine omylem zabili a nyní se snaží svůj čin utajit. McCannovi ho v důsledku toho zažalovali za pomluvu a i přesto, že soud zpočátku vypadal slibně, spor v roce 2017 prohráli.

Kate a Gerry McCannovi, rodiče zmizelé Madeleine, s vizualizací, jak by jejich dcera vypadala v devíti letech.Kate a Gerry McCannovi, rodiče zmizelé Madeleine, s vizualizací, jak by jejich dcera vypadala v devíti letech.Zdroj: ČTK/AP/Sang Tan

Němečtí policisté v červnu 2020 uvedli, že dívku považují za mrtvou a za její zmizení je pravděpodobně zodpovědný vězněný Brückner. V souvislosti s Madeleine ovšem zatím nebyl obviněn z žádného trestného činu a jakoukoliv účast na jejím zmizení popřel.

Pohřešovaná britská dívka Maddie McCann z Velké Británie ve věku čtyř let.
Polka tvrdí, že je Maddie McCannová, dívka ztracená před 15 lety. Chce testy DNA

Britská metropolitní policie Madeleinino zmizení nadále řeší jako případ pohřešované osoby v rámci operace Grange, což je mnohamiliardové vyšetřování věnované právě malé dívce. 

Brückner je nyní v německém vězení, kde si odpykává trest za znásilnění 72leté důchodkyně ve stejné portugalské oblasti, ve které Madeleine zmizela, informovala agentura Reuters.

Minulý měsíc německý soud zamítl obvinění Brücknera týkající se sexuálních trestných činů v Portugalsku. Loni ho podle stanice Sky News tamní prokuratura obvinila ze tří znásilnění s přitěžujícími okolnostmi a ze dvou případů pohlavního zneužití dětí v období od prosince 2000 do června 2017. Žádný z těchto případů ovšem nesouvisí se zmizením Madeleine.