Mnichovský vrchní zemský soud v čele s předsedajícím soudcem Reinholdem Baierem uvrhl za mříže německou občanku poté, co byla shledána vinnou za zločiny proti lidskosti. Třicetiletá Jennifer Wenischová nečinně přihlížela smrti pětileté dívky, kterou nechal její manžel zemřít žízní na slunci. Tu drželi jako otrokyni.

Jde tak o zcela první odsouzení na světe člena tzv. Islámského států (IS), který se dopustil persekuce na komunitě Jezídů, informuje zpravodajský server France24 a agentura AFP.

Co si soud vyslechl?

Mnichovský soud shledal Jennifer Wenischovou vinnou ze dvou zločinů proti lidskosti. Podle serveru Deutsche Welle se žena dopustila zotročování a napomáhání zabití odmítnutím zasáhnout.

Němka si se svým manželem jménem Taha al-Jumailly, který byl člen IS, „koupili“ jezídskou ženu s malou dcerou. Doma je pak přechovávali jako otroky v době, kdy manželský pár v roce 2015 bydlel v Mosulu okupovaných tzv. Islámským státem.

„Poté, co dívka onemocněla a počůrala svou matraci, ji manžel obviněné ženy přivázal za trest na řetěz před domem a nechal ji zemřít trýznivou smrtí žízní ve spalujícím horku,“ uvedli žalobci během procesu. „Obžalovaná nechala svého muže tak učinit a nic pro záchranu dívky nepodnikla.“

Wenischová pochází ze saského města Lohne. Vyrostla jako protestantka, ale v roce 2013 konvertovala k islámu. Do Iráku odcestovala přes Turecko a Sýrii v roce 2014. Tam se připojila k IS. V následujícím roce se stala členkou tzv. „morální policie“ extremistické skupiny. Obcházela tak ozbrojená útočnou zbraní a pistolí parky v Mosulu. Nosila i výbušnou vestu. Podle žalobců bylo jejím úkolem hledat ženy, které nedodržují striktní pravidla chování a oblékání, které samozvaný Islámský stát vyžadoval. Měla také dohlížet na dodržování zákazu užívání tabáku a alkoholu.

Němka byla zadržena v roce 2016 v turecké Ankaře. Tam se snažila o získání německých dokladů na ambasádě. Následně byla deportována do své rodné země.

Manžel před jiným soudem

Její manžel rovněž čelí soudu v jiném procesu ve Frankfurtu. Verdikt by si měl vyslechnout koncem listopadu.

Matka zabité dívky, identifikovaná pouze pod křestním jménem Nora, svědčila před oběma soudy. Uvedla, že byla nucena utrpení své dcery sledovat.

Obhájci však tvrdili, že o úmrtí dívky neexistují žádné důkazy. Ta měla být po incidentu převezena do nemocnice. Právníci Wenischové usilují jen o dvouletý trest za podporu teroristické organizace.

Na otázku, proč dívce nepomohla Wenischová odpověděla, že se bála svého manžela. Po vznesení rozsudku podle Sueddeutsche Zeitung prohlásila, že „byla exemplárně potrestána za vše, co Islámský stát udělal“.

Taha al-Jumailly byl zadržen v květnu 2019 v Řecku na německý zatykač, do Německa byl převezen v říjnu. Soud s ním, jakožto zcela prvním bojovníkem IS, který se podílel na genocidě Jezídů, získal velkou mediální pozornost po celém světě.

Kdo jsou Jezídové a co jim IS dělal?

Minorita Jezídů se v Sýrii a Iráku stala terčem masových vražd, únosů a sexuálního zotročování. Samozvaný Islámský stát tuto etnickou skupinu pronásledoval. Ta se řídí náboženstvím složeným z křesťanství, judaismu a islámu. Ultrakonzervativní teroristická organizace původem z Iráku je považuje za „podřadné vyznavače ďábla“.

Jezídové jsou především Kurové ze severního Iráku, po celém světě jich žije zhruba milion. Teroristická skupina je utlačuje od roku 2015. 

V červenci odsoudil soud v Hamburku vdovu po bojovníkovi IS za zneužívání zotročených jezídských dívek na úklid domu. Za tento čin si vysloužila další měsíce za mřížemi, které se přídaly k již předešlému verdiktu – již dříve byla odsouzena z důvodu členství v teroristické organizaci.

Německé soudy odsoudily několik dalších žen, například v listopadu 2020 Němku jménem Nurten J. za zločiny proti lidskosti, které měla spáchat za svého pobytu v Sýrii jako členka IS. Měsíc předtím si vyslechla verdikt další žena, tentokrát německo-tureckého původu. Ta byla ženou rapera, který se přidal k teroristické skupině IS. Žena si odpykává tří a půl letý trest ve vězení za spoluúčast na zotročení jezídské dívky.

Soudy v Německu již odsoudily řadu osob za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, které se odehrály v zahraničí. Pomáhá jim v tom speciální princip celosvětové jurisdikce, díky kterému mohou soudit i ty zločiny, které se staly v zahraničí.