Aláčovo odvolání prezidentce navrhla vláda. Úřednický kabinet ale nenavrhl nového šéfa služby. Premiér Ľudovít Ódor novinářům řekl, že instituci povede právě náměstek dosavadního ředitele SIS.

Čaputová odvolala Aláče s platností od čtvrtka, už v uplynulých dnech ho postavila mimo službu.

Zuzana Čaputová v obležení novinářů. Ilustrační snímek
Razie na Slovensku: Žádný policejní převrat se nekoná, reagovala Čaputová

Aláč je spolu se svým předchůdcem Vladimírem Pčolinským a dalšími třemi osobami od minulého týdne stíhán pro podezření z maření vyšetřování korupčních a jiných trestných činů. SIS podle dostupných informací v minulosti vypracovala utajovanou zprávu o podezřeních z manipulací při vyšetřování citlivých kauz; tuto zprávu, která přispěla k takzvané válce ve slovenských bezpečnostních složkách, současné policejní vedení odmítá. Aláč vinu v případu popřel.

Do čela SIS Aláč nastoupil předloni z pozice náměstka v této instituci. Stalo se tak poté, co jeho předchůdce Pčolinský rezignoval na funkci ředitele tajné služby, když ho policie obvinila z korupce.

Fico: Jde o policejní převrat 

V kauze, která souvisí s Aláčem a dalšími obviněnými, elitní jednotka slovenské policie NAKA minulý týden obvinila Pčolinského a šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Romana Konečného. Toto stíhání se týká kromě jiného podezření z účelového zbavení se nepohodlných příslušníků NBÚ a vyzrazování tajných informací v souvislosti s dopředu dohodnutým vytvořením nepravdivé zprávy SIS.

Štefan Hamran během tiskové konference
Velká razie na Slovensku. Policie obvinila i šéfa civilní tajné služby

Policejní akce zasáhla do kampaně před zářijovými předčasnými parlamentními volbami na Slovensku. Kritikou nešetřil zejména expremiér a šéf nejpopulárnější strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico, který zásah elitní jednotky kriminalistů NAKA označil za policejní převrat. Někteří politici v reakci zase připomenuli kauzy z doby vládnutí Směru-SD, které vyšetřuje právě NAKA.