Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu. Na základě dohody, kterou podle slovenského ministerstva obrany podepsali Naď a ukrajinský velvyslanec na Slovensku Myroslav Kastran, předá Bratislava Ukrajině mimo jiné deset migů s motory a další tři stíhačky bez motorů; tyto tři stroje byly dlouhodobě mimo provoz. Součástí slovenských dodávek budou také dvě odpalovací zařízení systému Kub, dále systém řízení a příslušné náhradní díly a rakety. Už ve čtvrtek také polský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři letouny MiG-29.

Náčelník generálního štábu slovenské armády Daniel Zmeko řekl, že Ukrajina stíhačky použije pro zajištění protivzdušné obrany státu a zneškodňování střel s plochou dráhou letu. Rusko v posledních měsících opakovaně útočilo raketami na ukrajinské cíle.

Předseda vlády Slovenska Eduard Heger hovoří s novináři 7. února 2023. Ilustrační snímek
Slovenský premiér Heger končí v Matovičově hnutí. Stal se lídrem Demokratů

„Tyto migy poskytujeme Ukrajině k tomu, aby ochránila civilisty před množstvím bomb, které dopadají na jejich domy a kvůli kterým lidé na Ukrajině umírají,“ řekl Heger.

Dodávky 13 slovenských migů a systému Kub Kyjevu „pomohou účinně bránit ukrajinské nebe“, uvedl slovenské rozhodnutí ukrajinský ministr obrany Reznikov na twitteru a poděkoval slovenskému premiérovi, ministrovi obrany a slovenskému lidu. „Ukrajinští andělé z ukrajinského letectva jsou připraveni chránit dobro a trestat zlo. Ale potřebují křídla,“ napsal Reznikov ve vzkazu.

Krok podporuje jen čtvrtina Slováků 

Podle průzkumu agentury Ipsos pro list Denník N z tohoto měsíce jen 26 procent obyvatel Slovenska podporuje předání migů Ukrajině, proti se vyslovily až tři pětiny oslovených.

Stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce Slovensko předčasně přestalo používat loni po ruské invazi na Ukrajinu a dohodlo se s Českem a Polskem na pomoci při zajištění svého vzdušného prostoru do doby, než Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16. Mezitím Slovensko také přestalo školit piloty na migy a země podle Nadě ani nemá na tyto stroje náhradní díly. Ministr dodal, že na Ukrajině je továrna na opravu strojů MiG-29.

Ministr obrany USA Lloyd Austin a ministr obrany Ukrajiny Oleksij Reznikov v Bruselu 14. února 2023
Devět zemí pošle Ukrajině více než 150 tanků Leopard, oznámil šéf Pentagonu

Slovensko by podle Hegera i Nadě mělo za zmíněné dodávky dostat kompenzace od spojenců. Dříve v tomto týdnu Naď řekl, že Bratislava by měla dostat asi 200 milionů eur (4,8 miliardy Kč) z unijního Evropského mírového nástroje a blíže neupřesněnou techniku od Spojených států.

Některé členské země NATO zaujaly vůči možným dodávkám stíhaček na Ukrajinu naopak opatrný postoj. Spojené státy, které už poskytly Kyjevu různou vojenskou techniku, opakovaně vyloučily možnost předání svých stíhaček Ukrajině.

V uplynulém období se někteří slovenští politici přeli o to, zda Hegerův kabinet má pravomoc rozhodnout o předání stíhaček. Po prosincovém vyslovení nedůvěry vládě ze strany sněmovny zůstal kabinet v úřadu jen s omezenými kompetencemi a například nemůže rozhodovat o zásadních otázkách zahraniční politiky. Podle Hegera se ale vláda rozhodla pro předání techniky Ukrajině prostřednictvím uzavření mezinárodní dohody, na které pravomoc z ústavy nadále má.

Slovenský premiér Eduard Heger
Slovenská vláda padla. Opozice vyslovila nedůvěru Hegerově kabinetu

Slovensko už dříve poskytlo Ukrajině různou vojenskou techniku a munici. Proti dodávkám zbraní na Ukrajinu naopak vystupují opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří se už podle několika sondáží dostali do čela žebříčku popularity politických stran. Předčasné parlamentní volby na Slovensku budou na konci září.

Fico: Jde o zradu Slovenska 

Fico rozhodnutí vlády označil za akt otevřeného nepřátelství vůči Ruské federaci, za zradu Slovenska a za přímý vstup země do otevřeného konfliktu. Tvrdil, že krok dělá ze Slovenska terč. Naznačil, že strana v případu podá trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomocí. Podle strany Hlas-sociální demokracie expremiéra a někdejšího místopředsedy Směru-SD Petera Pellegriniho vláda po svém pádu nemá pravomoc rozhodovat o darování stíhaček.