Loď s migranty se dostala v Calaiské úžině do potíží v sobotu nad ránem. Vezla převážně Afghánce a několik Súdánců, někteří cestující byli nezletilí, uvedla s odkazem na francouzského prokurátora Philippa Sabatiera agentura AFP.

„Nanejvýš dvě osoby se stále pohřešují, proto operace na moři dál pokračuje,“ řekl Sabatier. Po zmizelých pátrají i letadla a helikoptéra. Sedm lehce zraněných skončilo v nemocnici.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
Unijní dohoda zlepší vracení migrantů, zdůrazňuje Pekarová Adamová

Podle francouzských úřadů bylo plavidlo s migranty přetížené a upozornily na něj další lodě v oblasti. Když na místo přijela záchranná plavidla, bylo už mnoho lidí ve vodě a křičelo o pomoc.

Podle starosty jedné z francouzských pobřežních obcí Francka Dhersina se v noci na sobotu vydaly na moře mezi Francií a Británii zároveň desítky lodí s migranty. „Několik z nich mělo vážné potíže. Poblíž (města) Sangatte se bohužel našla mrtvá těla,“ řekl agentuře Reuters.

Migranti se často vydávají z Francie do Británie na malých člunech, mnohdy jen nafukovacích, a to navzdory faktu, že na moři je čekají silné proudy a často nepříznivé povětrnostní podmínky.

Uprchlíci ze zemí Afriky a Blízkého východu vnímají Česko stále jako tranzitní zemi, odkud putují dále do západní Evropy. Ilustrační foto.
Nelegální migrace v Evropě sílí. Česko řeší skoro dvojnásobek případů

Loni tímto způsobem k anglickým břehům doplulo rekordních více než 45 tisíc lidí, což představuje nárůst o 500 procent za poslední dva roky. Letos se do Británie přes Lamanšský průliv dostalo skoro 16 tisíc migrantů.

Zhoršení vztahů Paříže a Londýna

Britský premiér Rishi Sunak zařadil zastavení cest migrantů na člunech mezi svých pět priorit. Od roku 2014 v Lamanšském průlivu zahynulo nebo zmizelo přes 200 migrantů, loni v listopadu při nejtragičtější havárii zemřelo 27 lidí. Neshody okolo kontroly dění v průlivu zhoršily vztahy Paříže a Londýna.