Na Slovensku i v České republice vznikají pietní místa. Truchlí i slovenští vysocí státní představitelé. Jejich početné kondolence jasně ukazují, jak velkou byl Lasica osobností. Zároveň se ale objevují na internetu lidé, kteří se neštítí smrt umělce zneužít. V pouhých dvou dnech po Lasicově skonu už musely slovenské úřady vyvracet několik hoaxů.

Jelikož byl Milan Lasica jedním z prvních lidí, kteří na Slovensku dostali vakcínu proti koronaviru a celkově očkování proti této nemoci propagoval, konspirátoři a odpůrci vakcinace začali na sociálních sítích jeho skon přisuzovat právě očkování. Nepodložená tvrzení vyvrátil patolog. Jeho vyjádření uveřejnilo na svém profilu na facebooku slovenské ministerstvo zdravotnictví. „Vyzýváme odpůrce očkování, aby nezneužívali smrt Milana Lasicu," napsali zástupci ministerstva.

Patolog a ředitel sekce soudního lékařství a patologické anatomie slovenského Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí Michal Palkovič uvedl, že Lasicova smrt souvisela s jeho dlouhodobými zdravotními problémy. „Tento případ jsme přezkoumali a můžeme jednoznačně vyloučit jakoukoliv souvislost s očkováním. Pan Lasica byl zaočkován 3. února. Se souhlasem jeho nejbližší rodiny můžeme zveřejnit, že byl dlouhodobě léčen kvůli problémům se srdcem a zemřel na jevišti z důvodu selhání srdce," vysvětlil Palkovič.

Útok na Lasicu i Satinského

Internetoví konspirátoři začali v pondělí šířit rovněž nepravdy o Lasicově životě. Uživatel pojmenovaný Ludovit Vicena napsal, že Milan Lasica a Július Satinský byli spolupracovníci StB. Status se začal rychle šířit v pochybných facebookových skupinách. Tvrzení do několika hodin vyvrátila slovenská policie na svém speciálním facebookovém profilu Hoaxy a podvody - Polícia SR. „Slovenští konspirátoři aktuálně úplně podlezli morální dno. Ne, Milan Lasica ani Július Satinský nebyli spolupracovníky StB," napsala policie na facebooku.

"Důkazem" pro tvrzení konspirátora o spolupráci s StB měl být záznam stažený ze stránek Ústavu paměti národa. „Uživatel ve statusu zveřejnil fotku z Registračního protokolu agenturních a operativních svazků Státní bezpečnosti a vojenské kontrarozvědky a nezapomněl poukázat na jména Lasicu a Satinského jako estébáků bez toho, aby si nejdříve ověřil, o čem Registrační protokol vlastně mluví. Je potřeba si všímat značky u zápisu, které dokumentují kategorie spolupracovníků a obětí StB. Jak si lze všimnout, u jmen Milana Lasicu a Júliuse Satinského je označení PO. PO byl spis prověřované osoby, byl zaveden s cílem shromažďovat písemnosti prověrkového charakteru na osoby z hlediska jejich nebezpečnosti. Je tedy zřejmé, že oba umělci byli považováni za prověřované, respektive nebezpečné osoby," vysvětlila policie na sociální síti.

Milan Lasica byl bývalým režimem mnohokrát utlačován, mimo jiné i se Satinským dostali zákaz činnosti a několik let nesměli vystupovat.