Šestatřicetiletý muž v převleku za invalidu na vozíku v dámské paruce a s červenou rtěnkou se rozhodl upozornit na environmentální problémy tím, že dortem napadl světoznámý obraz. Jeho čin byl zaznamenán několika svědky na videích, kteří je sdíleli na sociálních sítích.

„Muž simuloval postižení, aby se mohl k dílu, které bylo instalováno v zabezpečené vitríně, přiblížit. Využil zásady, která má lidem s pohybovými problémy umožnit dobře vidět hlavní díla ve sbírce,“ uvedla galerie v prohlášení.

Vše viděl návštěvník Louvru Luke Sundberg ze Spojených států. „Dav začal lapat po dechu a my jsme se podívali nahoru a nějaký muž na vozíku oblečený jako stará paní přiběhl k obrazu a začal do něj mlátit, než ho celý potřel dortem,“ řekl dvacetiletý mladík tiskové agentuře PA.

Kolie dlouhosrstá, ilustrační foto
Japonec se proměnil v psa. Utratil stovky tisíc, aby vypadal jako kolie

Na průhledném krytí zůstal pouze rozmazaný bílý krém. „Ochrance trvalo asi deset až patnáct sekund, než toho muže skutečně odvedla, ale zdálo se, že dav trochu zpanikařil,“ popsal incident britské BBC jeden z přítomných svědků.

Pachatel ještě stihl krátce po incidentu rozházet po podlaze květy růží. Jakmile jej poté strážci muzea odváděli, ve francouzštině pronesl k davu: „Jsou lidé, kteří ničí Zemi. Všichni umělci, myslete na Zemi. Proto jsem to udělal. Myslete na planetu.“

Pachatel skončil v rukách psychiatrů

Podle pařížské prokuratury byl muž zatčen a převezen na psychiatrickou ošetřovnu policejního ředitelství. Státní zastupitelství zahájilo vyšetřování za „pokus o poškození kulturní památky“.

Louvre na něj podal stížnost, píše CNN. Policie zatím ale neupřesnila, jaký trest pachatele může čekat.

Káva
Proboha, tolik? Muž přivolal do kavárny policii, rozlítila ho cena espressa

Dílo Leonarda da Vinciho se již v minulosti stalo terčem pokusů o vandalismus i krádež. Mona Lisa dostala ochranné sklo právě kvůli prvnímu útoku v roce 1956, kdy na ni Bolivijec hodil kámen a poškodil ji levý loket.

V roce 2009 na ni žena z Ruska hodila prázdný šálek čaje, který vitrínu jen lehce poškrábal.

Zdroj: Youtube

Zajímavosti o obrazu Mona Lisa

* Patrně nejslavnější portrét všech dob od italského umělce Leonarda da Vinciho.
* Byla dokončena na počátku 16. století během umělcova pobytu ve Florencii.
* Je malována olejem na dřevo topolu.
* Žena na obraze sleduje diváka s nenapodobitelným, tajuplným úsměvem, který se stal předmětem mnoha pověstí a spekulací.
* Jaká žena je na malbě vyobrazena a také kdo a za jakých okolností si u da Vinciho obraz objednal, je předmětem mnoha dohadů. Tradičně se uvádí Lisa del Giocondo, manželka florentského obchodníka. Jednou z dalších teorií je, že by to mohla být Leonardova matka.
* Leonardo da Vinci před svou smrtí prodal obraz francouzskému králi Františku I. za vysokou cenu čtyř tisíc zlatých dukátů.
* V roce 1911 byla z ukradena zaměstnancem Louvru, který zde pracoval jako zasklívač. Když se ji snažil prodat ve Florencii antikváři, ten kontaktoval místního ředitele galerie a oba společně uvědomili policii. Pachatel dostal za krádež pouze sedm měsíců vězení.
* Obraz má i svou kopii v madridském Museo del Prado. Po nejnovějších zjištění se předpokládá, že malbu vytvořil učeň ve stejné době, jako mistr pracoval na originále.
* Cena obrazu byla v roce 2021 posouzena na 20,7 miliardy korun.