Přitom je městem pulzujícím a na rozdíl od stagnující Prahy též viditelně se prudce rozvíjejícím. Navíc se v posledním desetiletí učí využívat potenciál Dunaje, okolo něhož probíhá boom, ať již v podobě nové výstavby nebo obnovy zanedbaných lokalit.

Bratislava předběhla Prahu

Neplatí ani, že zůstává městem chudším než Praha. Právě naopak. Bratislava spolu s Bratislavským krajem je dlouhodobě nejbohatším regionem z nových zemí EU. Praha se pravidelně umisťuje až druhá.

Jedna z demonstrací proti zákazů potratů v Polsku, které vyvolala smrt mladé ženy
Polsko zavádí registr děloh. Může sloužit k stíhání potratů provedených v Česku

Co se děje na Slovensku.Zdroj: Deník

Pravdou není ani to, že by mzdy v Bratislavě byly nižší než v Praze. Ano, celoslovenská průměrná mzda je výrazně nižší než česká, v samotných hlavních městech jsou ale platy srovnatelné. V uplynulém roce dosahovala průměrná mzda v Praze téměř 44 tisíc korun, tedy 1725 euro, v Bratislavě pak 1704 euro.

Připočteme-li k tomu výrazně nižší slovenské ceny bydlení a zároveň mnohem levnější hypotéky, je jasné, že obyvatelům města nad Dunajem zůstává každý měsíc v peněžence na útratu více peněz než lidem ze stověžaté metropole nad Vltavou.

Magnet pro Moraváky

Není divu, že Bratislava přitahuje jako magnet nejen Slováky. S češtinou se setkáte na pobočkách bank a ve většině firem. Stále rozšířenější je i každodenní dojíždění za prací zpoza řeky Moravy. Brát pražský plat a přitom zůstat žít doma na jižní Moravě, to je model, který již není výjimečný.

Ilustrační foto
Rakousko nechalo i v lockdownu školy otevřené. Třídy jsou téměř plné

Já osobně jsem se ale kvůli zajímavé pracovní nabídce rozhodl vrátit a Bratislavu právě v těchto dnech opouštím. Budu se sem rád vracet, ale už jen jako člověk, který zde má množství přátel, novinář, turista, pozorovatel. Nebudu již tím správným slovenským insiderem, který by měl čtenářům Deníku zprostředkovávat dění za jihovýchodní hranicí České republiky.

Předávám proto štafetu v psaní tohoto každoměsíčního sloupku. Díky, že jste ho četli, mne ho bavilo pro vás psát.

Autor byl v letech 2019 až 2021 šéfredaktorem slovenského ekonomického týdeníku TREND

Nová rubrika U sousedů
U sousedů. Přečtěte si, co se děje v Německu, Rakousku, Slovensku a Polsku.Co se děje u sousedůZdroj: DeníkV dnešní době víme často mnohem více o tom, co se děje na druhém konci světa, než co se děje těsně u našich hranic, v sousedních zemích České republiky. Proto jsme se rozhodli vám odlehčenou formou přinášet na tomto místě každou neděli zprávy o tom, co se děje „u sousedů“, tedy na Slovensku, v Polsku, Německu a Rakousku. Informovat vás budou lidé, kteří buď v daných zemích žijí, jako Tomáš Skřivánek na Slovensku, Martin Kratochvíl v Polsku, nebo působí u hranic, jako Alexandr Vanžura v Děčíně, nebo Iva Haghofer u rakouských hranic na jižní Moravě. Za inspiraci k vzniku rubriky děkujeme panu Vladimíru Majerovi. Občas přispěji středoevropským pohledem do rubriky i já, evropský editor Luboš Palata. Přejeme hezké nedělní počtení.