V pondělí se polsko-běloruskou hranicí pokusila překonat skupina tisíců migrantů, noc na dnešek byla podle polské policie klidná, tisíce osob však dál táboří na běloruské straně hraniční čáry. Evropská komise vyjádřila v souvislosti s migrační krizí solidaritu s Varšavou.

Velké znepokojení, vyvolané scénami s uprchlíky na polsko-běloruské hranici, vyjádřil dnes podle agentury Reuters Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Poští policisté a vojáci na bělorusko-polské hranici
Napětí na polsko-běloruské hranici eskaluje. Snaží se ji zdolat tisíce migrantů

"Utěsnění polské hranice je náš národní zájem," uvedl dnes Morawiecki podle agentury PAP. "Ale dnes je ohrožena stabilita a bezpečnost celé EU. Tento hybridní útok Lukašenkova režimu míří proti nám všem," upozornil. "Nedáme se zastrašit a budeme bránit klid v Evropě spolu s našimi partnery z NATO a EU," ujistil šéf polské vlády na twitteru.

Běloruské ministerstvo zahraničí "v předstihu" varovalo polskou stranu, aby se zdrželo "jakýchkoliv provokací" proti Bělorusku, kterými by ospravedlnilo případné násilné a nezákonné akce proti migrantům,včetně žen a dětí, uvedla agentura AFP. Připomněla, že na polsko-běloruské hranici podle listu Gazeta Wyborcza přišlo přinejmenším deset migrantů o život, z toho sedm na polské straně hranic.

Kreml dnes prostřednictvím svého mluvčího vyjádřil znepokojení nad děním na bělorusko-polské hranici a vyzval obě strany k zodpovědnému konání. Mluvčí Dmitrij Peskov také podle agentury Reuters pochválil odborníky z Běloruska, blízkého spojence Ruska, za to, co mluvčí označil za odpovědnou práci na hranici. Peskov před reportéry potvrdil, že Moskva je v této věci v úzkém kontaktu s Minskem.

Odveta za sankce 

Podle Varšavy se v pondělí pokusilo překonat hraniční zábrany dosud největší množství migrantů, u hranic jsou nyní na běloruském území na tři až čtyři tisíce běženců. Polsko poslalo do oblasti vojáky, nyní jich tam má už 12 tisíc.

Varšava dlouhodobě viní Minsk z toho, že migranty převážně z Blízkého východu k hranicím dováží a mstí se tak za sankce, které Evropská unie uvalila na Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv. Lukašenko obvinění odmítá.

Tisíce lidí dnes vyšly do ulic Varšavy a dalších polských měst na protest proti přísným protipotratovým zákonům poté, co nedávná smrt těhotné ženy obnovila veřejnou debatu o interrupcích v zemi.
Její srdce také bilo. Tisíce Poláků protestovaly proti zákonům o potratech

Běloruské ministerstvo obrany podle agentury AFP dnes odmítlo polská obvinění jako neopodstatněná a naopak obvinilo Varšavu, že úmyslně zvyšuje napětí.