Podle prohlášení ministerstva vnitra, ze kterého cituje agentura AFP, se útoky staly krátce před 20:00 SEČ ve dvou kostelech v centru města Algeciras, které jsou mezi vzdálené jen několik stovek metrů. Muž použil podle ministerstva „chladnou zbraň“, kterou média popisují jako samurajský meč nebo mačetu. Na útoky upozornil záchranné složky velký počet lidí a policie podezřelého zadržela krátce po činu.

Incident popsal deníku El País farář jednoho z kostelů, který ale nebyl během události přítomen. „Podle toho, co mi řekli, přišel (do kostela) muslim a začal strhávat věci z oltáře. Tomu se ihned snažil zabránit kostelník, a první útok nožem se stal v kostele,“ řekl kněz. Kostelník se snažil uprchnout, ale útočník ho dohnal venku. „Útočník přišel z kostela svatého Isidora, kde zaútočil na salesiánského kněze, který v ten moment sloužil mši,“ dodal farář. Podobně čin popsali i další svědci.

Policisté na železničním přejezdu v německém Brokstedtu. Při útoku nožem v regionálním vlaku z Kielu do Hamburku zemřeli dva lidé a dalších pět utrpělo zranění
Muž pobodal ve vlaku na severu Německa sedm lidí. Nejméně dva z nich zemřeli

Deník El País napsal, že státní zástupci při celostátním soudu Audiencia Nacional, který soudí nejzávaznější trestné činy, začali zadrženého muže vyšetřovat pro podezření z terorismu. To později soud a prokuratura potvrdily i agenturám AFP a Reuters.

Podle španělských médií policie zadržela a z útoku podezírá pětadvacetiletého muže původem z Maroka.

Od činu se distancovala místní muslimská komunita. Předseda krajské rady Andalusie Juan Manuel Moreno čin odsoudil. „Nesnášenlivost nikdy nebude mít místo v naší společnosti,“ uvedl. Generální tajemník španělské biskupské konference César García Magán vyjádřil bolest nad zprávou o útoku. Radnice vyhlásila ve městě na čtvrtek den smutku.