Mývali jsou dnes už i v samotném německém hlavním městě Berlíně, kde jich žije nejméně tisícovka. Je to tak velký problém, že vznikají specializované „deratizátorské“ firmy. „Máte problémy v Berlíně a okolí s mývaly? Naši zkušení deratizátoři vám v boji pomohou a zajistí jejich odehnání,“ nabízí jedna z nich, která si pro ten účel zřídila speciální mývalí linku pomoci.

Mývali jsou totiž velmi učenliví, přizpůsobiví a chytří. Za letních nocí se otevřenými okny vloupají do domů. Sežerou, co jim zachutná, a občas zamordují i nějaká domácí zvířata. Přišli na chuť také pivu, které si dokážou otevřít a vypít.

Vědecký tým z vídeňské Technické univerzity překvapily výsledky zkoumání původu cesia v mase bavorských divočáků. Zjistili, že příčinou není jen spad z černobylské havárie, ale také ze zkoušek jaderných zbraní. Ilustrační snímek
U sousedů běhají radioaktivní divočáci. Mohou za to houby a Oppenheimer

Před pár dny se jeden malý mýval rozhodl projet i berlínským linkovým autobusem. Musela přijet policie, který mývala odchytila. Zjistila, že je zdravotně v pořádku a na místě, kde do autobusu naskočil, ho vypustila směrem k jeho matce. V Berlíně je totiž zakázáno bez povolení mývaly chytat a zabíjet.

Mýval severníMýval severníZdroj: ČTK

Berlínský zemský parlament se otázkou, zda povolit likvidaci mývalů ve městě, zabýval. Nakonec ale dospěl pouze k doporučení, aby si obyvatelé zamykali popelnice a sebrali tak mývalům nejoblíbenější zdroj obživy ve městě.

Válka proti mývalům 

Celkově v Německu ale mývali takové štěstí nemají. Především ve střední části země a na východ od Berlína proti nim myslivci vedou likvidační válku. Zvířata, která se dostala z kožešinových farem do volné přírody ve středním Německu ve třicátých letech a u Berlína na konci druhé světové války, se totiž neuvěřitelně rozmnožila. Dnes dosahují jejich počty nejméně půl milionu kusů a neustále se zvyšují.

V přírodě, kde v Německu jsou pro ně ideální podmínky, totiž nemají přirozené nepřátele. A myslivci je nestačí lovit.