Dánská televize TV2 uvedla, že povodně by mohly být nejhorší za 110 let. Podle dánského meteorologického ústavu se na východním pobřeží očekávají vlny dosahující čtyř metrů.

Obyvatelé ohrožených částí Dánska ve čtvrtek před příchodem živlu budovali bariéry z pytlů naplněných pískem. Na jihovýchodě Dánska policie vyzvala lidi žijící na pobřeží, aby ohrožené oblasti opustili, pokud se předpověď počasí nezmění.

Zdroj: Youtube

Některé trajektové spoje mezi dánskými ostrovy byly pozastaveny, stejně jako trajekty mezi Dánskem a severoněmeckým Rostockem a Dánskem a norskou metropolí Oslem, uvedla agentura AP.

Od 19:00 SELČ začal v některých oblastech na východě Skotska platit červený, a tudíž nejvyšší, stupeň varování před špatným počasím. Ten podle stanice BBC meteorologové vydávají jen výjimečně, když očekávají projevy počasí, které mohou ohrozit životy. V souvislosti s bouří Babet bylo ve čtvrtek večer na 4000 domácností bez proudu a další stovky domů a bytů byly evakuovány.

Zrušené vyučování

Podle skotské vicepremiérky Shony Robinsonové by lidé v oblastech, kde platí červená výstraha, „neměli vůbec cestovat“. V řadě obcí bylo zrušeno vyučování na školách. V oblasti Aberdeenshire je do příštího týdne kvůli bezpečnosti zakázáno konání pohřbů, uvedla stanice Sky.

V takové peklo se kvůli obřím požárům letos v červenci proměnilo Řecko
Za posledních sedm let v Evropě shořela plocha o rozloze Belgie

V Irsku bouře Babet již způsobila povodně v několika městech a vesnicích. Některé oblasti zůstaly pod vodou a bez elektřiny, píše AP.

V Německu úřady varovaly před velkou vodou na pobřeží nejsevernější spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko. Některé trajektové linky na ostrovy Amrum a Föhr byly zpožděny nebo zrušeny.

Norští meteorologové předpovídají, že na jih země udeří vichr s velmi silnými nárazy.