Za nejhorší havárii, jakou si region pamatuje označil starosta Benátek Luigi Brugnaro nehodu autobusu, při níž zemřel řidič a dvacet zahraničních turistů z Ukrajiny a Německa, a dalších nejméně patnáct lidí se zranilo.

I svědci tragédie hovořili o apokalyptickém výjevu, když spatřili hořící vozidlo ležet převrácené střechou k zemi na kolejích pod dálničním nadjezdem v městské čtvrti Mestre. „Lidé křičeli, snažili se dostat do bezpečí. Měli ohořelé oblečení i popáleniny na těle, někteří kulhali, ale chtěli od vozu uniknout,“ citoval deník La Stampa jedno ze svědectví.

Nehoda autobusu u italských Benátek
Autobus u Benátek se zřítil z nadjezdu. Zemřelo 21 lidí, včetně dvou dětí

„Slyšel jsem hlasitou ránu. Nejdřív jsem si myslel, že to byl vlak. Podíval jsem se ven a uviděl kouř, pak jsem slyšel křik a volání o pomoc,“ sdělil pro La Stampa muž jménem Leonardo.

Byl mezi prvními, kteří přispěchali na pomoc z nedalekého baru. „Když jsem se přiblížil k autobusu, křik se změnil v hrůzné ticho, mrzla mi přitom krev v těle,“ popsal své pocity.

Dodal, že chtěl lidi vytáhnout ven, ale policistka mu v tom zabránila, protože hrozilo, že hořící vozidlo vybuchne. „Zůstal jsem tam, dokud po zhruba dvaceti minutách nedorazily záchranné složky,“ řekl.

Zdroj: Youtube

Leonardo nebyl jediný, kdo na místo neštěstí přiběhl ještě před příjezdem záchranářů. Zaměstnanec nedaleké společnosti Boubacar Toure vyprávěl tamním novinářům o tom, jak spolu s kolegou vytáhli z ohně čtyři nebo pět lidí, včetně malé dívky. Benátský deník Corriere del Veneto také uvedl, že na jednom z několika pořízených videí, jež se objevila na internetu, je vidět otce, kterému se podařilo zachránit svou dceru, když ji vytáhl z rozbitého okna.

Zpoždění jim zachránilo život

„Jakoby se zastavil čas,“ líčí situaci těsně po zřícení autobusu lidé z nedaleké restaurace pro deník La Stampa. „Nikdy jsem neslyšel tolik sanitek na jednom místě,“ pověděl muž, který si přál zůstat v anonymitě.

O velkém štěstí promluvili pro Corriere del Veneto čtyři mladí Němci, kteří byli součástí turistické skupiny. „Jelikož jsme se zdrželi, měli jsme jet až dalším autobusem. Zatímco jsme na něj čekali, uslyšeli jsme ránu,“ řekl jeden z turistů.

Cizinci měli mířit zpět do kempu Hu Venezia Camping in Town, kde byli ubytovaní. Mluvčí zařízení se však k situaci pro média odmítl vyjádřit.

Těžký případ i pro záchranáře

Složitě se o události mluví i profesionálním hasičům. „Je to peklo. Je tu tolik mrtvých… příliš mnoho,“ řekl se slzami v očích jeden z nich pro Corriere del Veneto

Nebyl sám. „Za pětadvacet let služby jsem nikdy nic podobného neviděl,“ pověděl benátskému médiu záchranář Andrea Bonucci.

Požár v nočním klubu Teatre v Murcii na jihovýchodě Španělska
Mami, miluju tě, zemřeme tady. Ze svědectví po požáru ve španělském klubu mrazí

Hasiči se několik hodin snažili zlikvidovat následky nehody. Až krátce po druhé hodině ranní se jim podařilo práce dokončit. Na místě už zůstaly jen stopy po tragédii, jejíž příčinu vyšetřovatelé stále zjišťují.