Jen žádnou paniku, ale opatrnost, vyzývá kvůli výskytu velmi jedovaté ryby u pobřeží Chorvatska biolog Neven Iveša z Přírodovědecké fakulty univerzity v Pule. Nebezpečný čtverzubec stříbropásý se dle webu net.hr objevil na začátku týdne u ostrovu Ceja. Jeho nebezpečí však nespočívá v tom, že by útočil na lidi, ale když si jej připravíte k jídlu. Jeho jed dokáže usmrtit až 30 lidí.

Chorvatsko zaplavil už i zapáchající hmyz:

Nebezpečná ryba obvykle žijící v Indickém oceánu a Rudém moři se v Jadranu objevila už před 12 lety. Ale bylo to v jižní části moře. Nyní se dostala na severní Jadran, což je podle biologa sice velmi znepokojivé, ale na druhou stranu to vědcům pomůže lépe porozumět migraci druhů v důsledku globálního oteplování.

Jedovatá ryba znamená pro člověka smrtelné nebezpečí, ale jen v případě, že ji snědí. Produkuje totiž velmi silný jed tetrodotoxin. „U lidí blokuje práci nervové soustavy a má smrtící účinek. Nemusíme se ale znepokojovat, i když bychom měli být stále ve střehu, protože je to specifická jedovatá ryba, na kterou neexistuje protilátka,“ poznamenal Iveša.

Jak vypadá čtverzubec stříbropásý:

| Video: Youtube

Nedotýkejte se jí

Přiblížil také, jak každoročně dochází k případům otravy. Lidé totiž tuto jedovatou rybu zkonzumují, aniž by ji předem řádně tepelně připravili. „Jed této ryby se nachází v játrech, v břišní dutině a pohlavních žlázách, ale také na kůži. Ryba uvolňuje hodně hlenu, který tento jed obsahuje, takže byste se jí neměli ani dotýkat. V případě pozření obsahuje jed, který je výrazně silnější než kyanid. Jedna dospělá ryba může obsahovat tolik jedu, že by zabila 30 lidí,“ upozornil biolog.

„Problém je také v tom, že ryba ve svém novém působišti nemá žádné přirozené nepřátele a její šíření by mohlo mít vážné následky pro biologickou rozmanitost Středozemního moře,“ varovali před rybou odborníci z univerzity v Pule, která výskyt nového druhu u chorvatských břehů potvrdila.

Více se o dalších zajímavých tvorech, na které můžete při své dovolené v Chorvatsku narazit, dozvíte v seriálu Chorvatského deníku.

Chorvatský deník

Velké předsezonní zpravodajství včetně cest po Chorvatsku našich reportérů Přemysla Spěváka a Petra Vaňouse. Všechny díly Chorvatského deníku najdete postupně na webu chorvatsky.denik.cz:

SOUTĚŽ: Nezapomeňte fotit a vyhrát s Chorvatským deníkem

Počátkem června jsme vyhlásili velkou fotografickou letní soutěž o každotýdenní peněžní výhry a k tomu tři paddleboardy. Sledujte pravidelně chorvatsky.denik.cz.