Ruská společnost Rosněfť označila přesun svých aktivit pod svěřenskou správu za nezákonný. Dodala, že zváží, zda postup německé vlády napadne u soudu.

„Převzetí kontroly nebylo jednoduchým rozhodnutím, bylo ale nezbytné kvůli energetické bezpečnosti,“ řekl na tiskové konferenci kancléř Olaf Scholz. Provoz rafinerie ve Schwedtu je podle něj zajištěn. „Pracovní místa a jejich budoucnost ohrožena nejsou,“ řekl Scholz.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová u příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě EU, 1. července 2022, Litomyšl
Rozhodnost místo ústupků. Leyenová hovořila o současné krizi i budoucnosti EU

Ministr hospodářství Robert Habeck na společné konferenci se Scholzem a braniborským premiérem Dietmarem Woidkem řekl, že převzetí správy bylo pečlivě a podrobně naplánováno. Rafinerie ve Schwedtu a také rafinerie v sasko-anhaltské Leuně, která rovněž zpracovává ruskou ropu, mají podle něj dostatečné zásoby suroviny pro další produkci.

Scholz poznamenal, že zařízení v Leuně se dlouhodobě připravuje na přechod na jiné zdroje ropy. Na dotaz novinářů dodal, že Německo je pro případ zastavení dodávek ruské ropy připraveno.

Klíčová rafinerie 

Ministerstvo hospodářství uvedlo, že vláda převzetím německé části Rosněfti do správy postupuje podle zákona o energetické bezpečnosti a že toto rozhodnutí je základem pro zachování provozu rafinerie v braniborském Schwedtu, kde drží většinu Rosněfť. Tato rafinerie je klíčová pro zásobování východního Německa ropnými produkty, z hlediska energetické bezpečnosti je ale slabým článkem, neboť zpracovává ropu z Ruska, která do zařízení proudí ropovodem Družba.

Braniborský premiér Woidke kvůli nejisté budoucnosti rafinerie před týdnem otevřeně vyzval spolkovou vládu, aby zajistila provoz zařízení a udržení pracovních míst. Rafinerie PCK má asi 1200 zaměstnanců a v regionu platí za významný hospodářský podnik.

Český ministr Jan Lipavský
Protiruské sankce? Očekávám, že se EU shodne na prodloužení, uvedl Lipavský

Scholz dnes ujistil, že zařízení ve Schwedtu má v regionu budoucnost a že v rámci rozvojových opatření tam bude v příštích letech investována jedna miliarda eur (24,5 miliardy Kč). To potvrdil i Habeck. „Na budoucnosti Schwedtu pracujeme,“ řekl.

Převzetí správy ministerstvo hospodářství podle dostupných dokumentů nařídilo ve středu, v účinnost ale rozhodnutí vstoupilo dnes zveřejněním ve Spolkovém věstníku. V něm je rovněž uvedeno, že síťový regulátor bude mít oba podniky pod kontrolou zatím do 15. března 2023. Náklady na správu nesou samy obě společnosti.

Rosněfť se podílí na zpracovatelské kapacitě ropy v Německu asi 12 procenty, což z ní činí jednu z největších rafinerských společností v zemi. Německo se ale snaží dosáhnout nezávislosti na energetických surovinách z Ruska.

Embargo na dovoz ropy 

Od 5. prosince začne v Evropské unii platit embargo na dovoz ropy z Ruska. Dočasně z něj bude vyňata přeprava suroviny ropovodem Družba, přes který se dostává ropa nejen do Německa, ale i do České republiky. Habeck se Scholzem v minulosti naznačili, že výjimku z embarga uplatnit nehodlají. Habeck už dříve řekl, že rafinerie ve Schwedtu by mohla ropu místo z Družby získávat přes severoněmecký Rostock a polský Gdaňsk.

Setkání ministrů pro energetiku. Na snímku český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v Bruselu 9. září 2022
EU chce zisky producentů energie pro domácnosti. Strop na ruský plyn se nedohodl

Zdroje agentury Reuters obeznámené se situací dnes uvedly, že o získání kontrolního podílu v rafinerii PCK ve Schwedtu má zájem polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu. Polsko již dříve nabídlo, že by do rafinerie mohlo dodávat ropu přes svůj terminál v Gdaňsku a své plynovody pod podmínkou, že rafinerie nebude v ruském vlastnictví.