O nárůstu útoků v Německu informoval na konci týdne Spolkový kriminální úřad (BKA). Od teroristického útoku Hamásu na Izrael kriminalisté řešili 680 trestných činů s antisemitským pozadím, naprostá většina z nich měla přímou návaznost na aktuální dění. K projevům nenávisti vůči Židům dochází na ulicích i v kyberprostoru. „Podněcování k nenávisti představuje asi patnáct procent a často se vyskytuje na internetu,“ uvedl šéf úřadu Holger Münch.

Podle něj došlo v posledních čtyřech letech k nárůstu antisemitismu v Německu o 47 procent. V minulosti šel na vrub zejména neonacistické scéně, za původce současné vlny ale označil především cizí náboženskou ideologii.

V Německu posiluje populistická AfD. V Sasku dokonce míří k volebnímu vítězství:

Séf saské AfD Jörg Urban
Populistická AfD v Německu dál posiluje. V Sasku míří za jasným vítězstvím

Kromě Berlína, který se stal hlavním centrem protiizraelských demonstrací, si všímají nárůstu antisemitismu úřady i v dalších částech země. Včetně těch, které přímo sousedí s Českem. „Přibylo více případů antisemitismu v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku. Vyplývá to z aktuálních údajů a pozorování ministerstev vnitra, ohlašoven a poradenských služeb,“ informovala tamní televizní stanice MDR

Během letošního roku v Sasku policie vyšetřovala 133 antisemitských útoků. Podle saského ministerstva vnitra jich bylo politicky motivovaných a přímo souviselo s děním na Blízkém východě 92. Čísla přitom nejsou definitivní.

Demonstrace na podporu Palestiny v Berlíně:

Zdroj: Youtube

Židé mají obavy

Od útoku na Izrael hledá více Židů odbornou psychologickou pomoc, například na krizových linkách nebo v poradnách. Poradenské centrum OFEK, které se specializuje na antisemitismus, uvedlo, že v sousedním Sasku se nenávist objevuje zejména ve školách či na demonstracích.

Náboženství přitom není jediným důvodem útoků. „Vidíme, že v kontextu pravicového extremismu, který je v Sasku jasně patrný, je antisemitismus dál podněcován aktuálními událostmi," přiblížila pro MDR ředitelka OFEK Marina Chernivsky.

Útok teroristů z Hamásu na Izrael vyvolal reakci v podobě vojenské operace v Pásmu Gazy. Na tu ale část světové veřejnosti reaguje negativně:

Truchlící lidé v Izraeli po útoku hnutí Hamás. Ilustrační foto.
Svět miluje Židy jako oběti, jinak ne. Izraelce frustrují protiválečné reakce

V neděli v Drážďanech, kam se už o tomto víkendu chystá řada Čechů na vyhlášené adventní trhy, policie zasahovala v tramvaji proti dvojici, která verbálně zaútočila na židovské spolucestující. „Při vystupování z tramvaje pak muž pozdravil hitlerovským pozdravem a vykřikoval pravicová hesla,“ uvedl drážďanský tisk.

Židé v Sasku se často rozhodli zakrývat všechno, co nějakým způsobem odkazuje na jejich vyznání. MDR zaznamenala doslova maskování majitele židovské restaurace v Saské Kamenici (Chemnitz), která zůstává pod policejní ochranou. „Když jdu do města nebo se pohybuji mimo svou restauraci a dům, vždycky si nasadím klobouk, baseballovou čepici nebo cokoli jiného, aby jarmulka nebyla vidět," vysvětlil Uwe Dziuballa. Pod dohledem policie se ve městě konají i oslavy narozenin a dalších významných událostí na veřejných židovských místech.