Vyvrácené stromy, poškozené střechy a spoušť všude okolo. Saskem se prohnaly bouřky, které způsobily značné škody. Hlavní příčinou byly supercely, které provází krupobití, tisíce blesků, vichřice a někdy také tornáda. Původně si lidé mysleli, že v oblasti jedno opravdu řádilo, odborníci ale tuto teorii zatím nebyli schopni potvrdit.

Německá meteorologická služba Deutscher Wetterdienst (DWD) podle portálu mdr.de uvedla, že nahlášená vysoká rychlost větru a rozsáhlé škody ještě nemusí znamenat, že se oblastí prohnalo tornádo. Všechny podmínky pro jeho vznik ovšem byly splněné, včetně nízké základny oblačnosti ve výšce 600 až tisíc metrů nad zemí a velkých rozdílů ve směru i rychlosti větru v omezeném prostoru.

Silné bouřky zasáhly i Moravu. Jeden člověk zemřel:

Neexistují však žádné snímky, které by tornádo zachycovaly. Odborníky tak čeká další vyšetřování, během nějž budou například analyzovat pády stromů. V Německu se jedná o vzácný meteorologický jev.

Řádění supercely

V malém městě Gröditz bylo vlivem bouřky poškozeno vedení vysokého napětí a sloupy v několika případech popadaly na silnice či železniční tratě. Bouřka také poškodila auta, střechy a domy. Spoušť zachycuje několik videí, která lidé sdílejí na sociálních sítích. Záchranné složky za noc zaznamenaly téměř 80 výjezdů. Podle prvních zpráv nebyl ve městě nikdo zraněn. Südwest Presse však informoval, že v nedalekém městečku Großthiemig v Braniborsku zůstal v autě, na které spadl strom, uvězněný muž. Nyní bojuje o život v nemocnici.

Bouřka se ale dotkla i jihozápadní a severní části Lipska, kde se odehrával zápas v rámci mistrovství Evropy ve fotbale. Kvůli silnému dešti museli pořadatelé na pár hodin uzavřít fanouškovskou zónu na náměstí Augustusplatz otevřenou při příležitosti zápasu mezi Portugalskem a Českem. Nepříznivé počasí se přehnalo i přes Dráždany, kde lékaři bojují o život muže, kterého zasáhl strom a vážně ho zranil. Železniční trať mezi Drážďany a Berlínem navíc musela být uzavřená.

Záběry z města Gröditz v Sasku:

| Video: Youtube

Bouře ve střední Evropě

Meteorologové před vydatnými bouřkami , přívalovými dešti, silným větrem a možným vznikem tornád v celé střední Evropě, včetně České republiky, varovali na začátku týdne. V minulosti se silné bouře, kterým se říká supercely, objevily například na Litoměřicku v okolí Řípu nebo nad Koryčany na Kroměřížsku.

close Supercelární bouře se přehnala přes Mělnicko. Lidé sčítají škody. info Zdroj: Deník/Alena Hedvíková zoom_in Supercelární bouře na Mělnicku. Co je supercela?

Zvláštní typ bouřky tvořený jedinou mohutnou konvektivní buňkou, tedy systémem stoupajících a klesajících teplých a studených proudů v uzavřené smyčce.

Často ji doprovází ničivé prvky bouří jako jsou kroupy větší než dva centimetry, silný vítr nad 90 kilometrů v hodině a dokonce i tornáda. Oproti běžným bouřím má delší životnost, většinou dvě až čtyři hodiny.