Mluvčí DB Achim Stauss na tiskové konferenci řekl, že stávka zkomplikovala dopravu milionům lidí, neboť dráhy v běžném dni obslouží 4,6 milionu cestujících.

Zároveň uvedl, že k protestu se přidalo 5400 z 19 700 strojvedoucích a jen 120 pracovníků z dalších železničních odvětví. "Z dvaceti tisíc strojvedoucích jich stávkovala jen čtvrtina," řekl Stauss. "Vedení GDL tak svého cíle nedosáhlo," dodal.

Stávka strojvedoucích v Německu
Stávka na německé železnici pokračuje druhým dnem. Dotkla se i dálkových spojů

Prohlášení DB, které předcházelo Weselského tiskové konferenci, šéfa GDL viditelně pobouřilo. "Jsou to všechno jen manipulace a snaha snížit rozsah stávky," řekl novinářům Weselsky. "Pokud zaměstnavatel tvrdí, že stávkovalo jen 5400 strojvedoucích (z dvaceti tisíc), pak opomíjí skutečnost, že další třetina strojvedoucích byla na zákonem nařízeném odpočinku a další třetina měla dovolenou či pracovní volno, takže se stávky nemohla zúčastnit," řekl.

Weselsky oznámil, že v úterý 17. srpna uspořádají odbory protest před berlínskou výškovou budovou BahnTower, kde sídlí vedení DB. "Pak už bude jen krátký čas k další stávce," dodal. Konkrétní termín další stávky ale neupřesnil. GDL chce dosáhnout zvýšení mezd přibližně o 3,2 procenta a jednorázového příspěvku kvůli dopadům pandemie 600 eur (více než 15 200 Kč).

Stávka zasáhla i nákladní dopravu 

Nákladní strojvedoucí protest tento týden zahájili už v úterý večer a ve středu nad ránem se k nim připojili kolegové z osobní přepravy. Podle drah se ve středu podařilo vypravit 200 dálkových vlaků, které využilo sto tisíc pasažérů. Ve čtvrtek pak dálkových spojů vyjelo o desetinu více, což znamenalo dalších 15 tisíc míst pro cestující. V běžné dny DB vypravují okolo 800 dálkových souprav. Z regionálních vlaků jezdilo asi 40 procent.

Z Berlína dnes brzy ráno poprvé od úterního večera do Prahy vyjel první přímý spoj. Na cestu se vydal se zhruba půlhodinovým zpožděním.

Souprava německých drah Deutsche Bahn (DB) je odstavená na berlínském hlavním nádraží. Nápis upozorňuje cestující, aby do vlaku nenastupovali
Němečtí strojvedoucí vstoupili do stávky. Zrušena je i část spojů do Česka

Stávka, kterou zorganizovaly odbory GDL, skončila podle plánu dnes v 02:00 SELČ. O dvě hodiny později mluvčí drah potvrdil, že dnešní provoz na železnici začal většinou normálně. Ojediněle se však mohou vyskytnout omezení. "Prosíme cestující, aby se před nástupem jízdy informovali v digitálních informačních médiích Deutsche Bahn," řekl mluvčí. Problémy nastávají především kvůli tomu, že strojvedoucí před stávkou odstavili soupravy na jiných místech, než odkud dnes vyjíždějí, což způsobilo organizační potíže.