Jako první přinesl zprávu o vyšetřování možné teroristické hrozby v sobotu deník Bild, který psal i o zatýkání v Německu. Tamní úřady to ale zatím nepotvrdily. V kolínském dómu nyní v hektickém vánočním období platí zpřísněná bezpečnostní opatření - turisté dovnitř nesmí vůbec, věřící před půlnoční mší se musejí připravit na zevrubné kontroly.

Německá média uvedla, že hrozba se měla týkat silvestra, což potvrdil i mluvčí německé policie Wolfgang Baldes.

Proti rostoucímu antisemitismu v Německu demonstrovaly 19. listopadu v Berlíně stovky lidí
Hajlování v tramvaji, útoky ve školách. Sasko čelí nenávisti k Židům

Podle agentury DPA je podezření spojené se skupinou napojenou pravděpodobně na teroristickou organizaci Islámský stát-Chorásán. To je afghánská větev hnutí Islámský stát (IS), která bojuje proti vládnoucímu fundamentalistickému hnutí Tálibán. Agentura APA uvedla, že hrozba se týkala kromě kolínského dómu také katedrály svatého Štěpána ve Vídni a dalšího kostela v Madridu.

Katedrálu v Kolíně nad Rýnem v sobotu večer prohledaly policejní jednotky se psy, podle DPA neobjevily nic podezřelého ani žádné výbušniny. Agentura APA s odkazem na rakouské bezpečnostní složky uvedla, že nejsou informace o tom, že by možná teroristická hrozba byla bezprostřední nebo měla nějaké konkrétní obrysy. Zpřísněná bezpečnostní opatření nicméně platí nejen ve vídeňských svatostáncích, ale i na trzích a dalších akcích.

Faeserová: Nenechám se zastrašit 

„Všichni milujeme naše vánoční tradice a nenecháme se zastrašit… Zároveň ale platí: nebezpečí islamistického terorismu bereme velmi vážně a jsme na pozoru,“ komentovala vyšetřování německá spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová.

Séf saské AfD Jörg Urban
Populistická AfD v Německu dál posiluje. V Sasku míří za jasným vítězstvím

List Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napsal, že lidé směřující do kolínské katedrály se přes Vánoce budou muset připravit na to, že je budou čekat přísnější kontroly. Policie bude prohledávat zavazadla, a doporučuje proto, aby si lidé s sebou dovnitř žádné tašky nebrali a na mše se vypravili s dostatečným časovým předstihem.