Zatímco v Česku se jen spekuluje, kde by mohla vyrůst továrna na baterie, která by využila lithium, jehož těžba se plánuje na Cínovci v Krušných horách, v sousedním Sasku mají již jasno, kde vyroste továrna vyrábějící další nezbytnou součástku moderních technologií. Stavba fabriky na čipy má začít příští rok, hotovo chce mít firma TSMC do roku 2027.

Kromě čipového giganta se na investici budou podílet také firmy Bosch, Infineon a NXP. „Do Německa přichází další globální hráč v polovodičovém sektoru. Ukazuje to, že Německo je atraktivní a konkurenceschopnou lokalitou,“ řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck.
Tchajwanská firma chce využít obrovský hlad po čipech, který v posledních letech v Evropě je. V době covidové pandemie řada firem zjistila, že nelze spoléhat na dovoz čipů z Asie. Výrobu kvůli nedostatku čipů musely zastavit i některé automobilky. V každém autě je totiž takových součástek několik stovek.
Nebezpečná závislost
Nebezpečí závislosti na výrobcích z Asie si je vědoma také Evropská unie. Vývoj a výrobu čipů v Evropě chce do konce desetiletí podpořit astronomickými 43 miliardami eur, tedy přibližně jedním bilionem korun. Cílem je, aby evropští výrobci měli alespoň pětinový podíl na celosvětovém trhu. Přímo na novou továrnu má jít v podobě evropské a německé podpory pět miliard eur, tedy polovina všech nákladů.

Po dokončení továrny TSMC se stanou Drážďany čipovou velmocí nejen v Evropě, ale celosvětově. Již nyní zde staví další továrnu za pět miliard eur také firma Infineon. Kromě toho v saské metropoli fungují již dnes dva stejně zaměřené podniky. „V Německu vznikne skutečný ekosystém pro výrobu polovodičů. Zajistí práci celému odvětví: pro výrobce strojů, pro výrobce optických zařízení, pro kvalifikované pracovníky,“ uvedl Habeck.
Na výstavbě nové továrny za čtvrt bilionu korun, tedy přibližně osminu státního rozpočtu České republiky, by mohly vydělat i české firmy. Mohly by těžit z blízkosti a nabídnout své odbornosti. Zároveň by v nové továrně mohla najít práci řada lidí z pohraničí, především z Ústeckého kraje, který nyní trápí nejvyšší nezaměstnanost ze všech čtrnácti krajů v tuzemsku. V nové továrně mají vzniknout dva tisíce pracovních míst.

TSMC dodává čipy největším světovým výrobcům elektrotechniky a jejich díly má doma prakticky každý. Čipy využívá například Apple nebo výrobci procesorů a integrovaných obvodů jako je Qualcomm, NVIDIA, Broadcom nebo AMD.
U sousedůRubrika U sousedů
V dnešní době víme často mnohem více o tom, co se děje na druhém konci světa, než co se děje těsně u našich hranic, v sousedních zemích České republiky. Proto jsme se rozhodli vám odlehčenou formou přinášet na tomto místě každou neděli zprávy o tom, co se děje „u sousedů“, tedy na Slovensku, v Polsku, Německu a Rakousku.
Informovat vás budou lidé, kteří buď v daných zemích žijí, jako je Eliška Gáfriková na Slovensku, Martin Kratochvíl v Polsku, nebo působí u hranic, jako Alexandr Vanžura v Děčíně, nebo Iva Haghofer u rakouských hranic na jižní Moravě. Za inspiraci k vzniku rubriky děkujeme panu Vladimíru Majerovi. Občas přispěji středoevropským pohledem do rubriky i já, evropský editor Luboš Palata.
Přejeme hezké nedělní počtení.