Hlavním podezřelým je 32letý muž, policie ovšem zadržela i jeho 25letého bratra. Podle DPA oba muži pobývají v Německu od roku 2015. Zatím není jasné, v jaké fázi přípravy útoku byly ani co mělo být jeho cílem. DPA s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedla, že muž nejednal z pověření Íránu a jednalo se spíše o sunnitského extremistu. Podle časopisu Der Spiegel je Íránec přívržencem teroristické organizace Islámský stát (IS). V případě prokázání viny mu hrozí podle Reuters šest až deset let vězení.

„Obviněný je podezřelý, že připravoval závažný násilný čin proti bezpečnosti státu. Prohlídky slouží k nalezení příslušných jedovatých látek a dalšího důkazního materiálu,“ uvedli vyšetřovatelé k noční razii.

Policejní vrtulník s podezřelým, kterého policisté zatkli při zátahu proti krajně pravicovým extremistům, přilétá do německého Karlsruhe 7. prosince 2022
Plánovali útok proti vládě. Německá policie pozatýkala 25 pravicových extremistů

Podle nich si muž pro plánovaný útok obstaral kyanid a ricin. Mluvčí generálního státního zastupitelství, které se v Německu zabývá nejzávažnější trestnou činností, ale kolem poledne prohlásil, že se při prohlídce mužova bytu žádné jedovaté látky nenašly. Podle agentury DPA není zatím jasné, zda se mu nepodařilo jedy získat, nebo je skladoval jinde než ve svém bytě.

Ricin je podle německého Institutu Roberta Kocha (RKI) považován za biologickou zbraň. Kyanid je také vysoce toxický, i malé množství je pro člověka smrtelné.

Tip od tajné služby

Velké množství policistů, ale také hasiči a záchranáři, z nichž mnoho mělo na sobě ochranné obleky, zasahovalo v noci na dnešek v bytě podezřelého ve městě Castrop-Rauxel ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Policisté uzavřeli okolí a z domu vynesli modré sudy na dekontaminační místo zřízené hasičským sborem, popsal reportér agentury DPA.

Podle deníku Bild spolková policie začala případ vyšetřovat na základě tipu od „spřátelené tajné služby“. Časopis Der Spiegel uvedl, že Německo dostalo tip od amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kterému se podařilo nabourat do jedné z chatovacích skupin extremistů na komunikační síti Telegram. Od roku 2000 podle ní úřady zmařily 21 islamistických atentátů.

Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul uvedl, že úřady měly k dispozici „indicii, kterou bylo třeba brát vážně“ a která policii přiměla k nočnímu zásahu.

Pravicový extremista Stephan Balliet u soudu v německém Magdeburgu, 22. července 2020
Atentátník z Halle si vzal ve vězení rukojmí. Ostraha ho nakonec přemohla

Podle loňské zprávy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se v Německu nazývá civilní kontrarozvědka, bylo v zemi zhruba 28 290 islámských radikálů. To je o zhruba 400 méně než v roce 2020. Odborník na terorismus Peter Neumann dnes ovšem agentuře DPA řekl, že noční zásah policie v Porúří, je důkazem, že radikální islamismus je pro Německo nadále hrozbou. „Tato hrozba je menší než před šesti nebo sedmi lety, ale nadále existuje. Na to nesmíme zapomínat,“ uvedl.

Agentura DPA v této souvislosti připomněla kauzu z roku 2018, kdy policie zatkla v Kolíně nad Rýnem Tunisana a jeho německou manželku kvůli podezření z výroby biologických zbraní. V jejich bytě našla rovněž ricin. Na stopu jim přišla díky informaci, že si muž na internetu objednal podezřelé chemikálie a velké množství semen rostliny, z níž se dá ricin získat. V roce 2020 byli oba odsouzeni k trestům odnětí svobody, Tunisan dostal deset let, jeho žena osm let vězení.