Německo po nedělních spolkových volbách zase o něco víc zezelená. A nezávisí to ani na tom, jestli budou Zelení v nové spolkové vládě, nebo zda ji dokonce povedou.

„V ochraně klimatu panuje v německé společnosti zásadní shoda. S výjimkou Alternativy pro Německo (AfD) se nenajde nikdo, kdo by ji narušoval,“ uvedl analytik Milan Nič z Německé společnosti pro zahraniční politiku. „Všechny hlavní strany jsou tak fakticky ‚zelené‘,“ dodal.

Komisař pro rozpočet Johannes Hahn
EU vydá „zelené dluhopisy“ za šest biliónů korun. Zlevní to ekologické investice

K podobným závěrům došla analýza volebních programů všech současných parlamentních stran, kterou zveřejnil Německý institut pro hospodářský výzkum (DIW). S výjimkou AfD se na základních cílech všechny strany shodnou. „Hlásí se k závěrům Pařížské klimatické dohody a závazku udržet globální oteplování do 1,5 stupně Celsia,“ uvádí studie DIW.

Výsledkem základní shody na klimatických cílech, která vzala straně Zelených hlavní volební téma, je radikalizace postojů této strany.

Klíčoví starší voliči

Kancléřská kandidátka Zelených Annalen Baerbocková  například požaduje, aby Německo už v roce 2030 přestalo vyrábět elektřinu z uhlí.Ke stejnému roku žádá Baerbocková i zákaz prodeje aut se spalovacími motory nebo zavedení povinnosti umisťovat na všechny novostavby solární panely.

Váš „pan Evropa“
Luboš Palata (*1967)

Specialista na Evropskou unii a střední Evropu. Od roku 1991 pracuje jako novinář v největších českých denících, několik let byl stálým zahraničním zpravodajem a také zástupcem šéfredaktora slovenského deníku Pravda.

Nositel několika českých i zahraničních novinářských cen včetně Ceny Ferdinanda Peroutky.

Aby se zabránilo „energetické chudobě“, chtějí Zelení investovat 50 miliard euro (asi 1,25 biliónu korun) do sociální podpory nejpostiženějších skupin obyvatelstva. Podle studie DIW je ale i díky své radikálnosti program Zelených nejblíže tomu, aby skutečně dosáhl slibovaných klimatických cílů.

Program křesťanských demokratů více než na příkazy a zákazy sází na technologickou modernizaci a je podle DIW propracovanější než průzkumy ve volbách favorizovaných sociálních demokratů (SPD). SPD Olafa Scholze, nejpopulárnějšího kandidáta na kancléře, boduje hlavně v přechodu na „zelenou dopravu“. SPD chce v Německu v roce 2040 vyrábět elektřinu výhradně z obnovitelných zdrojů. Ani to v dnešní spolkové republice ale nezní radikálně.

Mateusz Morawiecki
Vládnoucí politici Polska se přou, zda vystoupit z EU

Radikalita části „zelených plánů“ však může ve volbách působit kontraproduktivně. „Největší skupinu voličů tvoří lidé nad 60 let, naopak mladých voličů je jen asi patnáct procent,“ řekl Nič. „A starší voliči preferují hlavně stabilitu,“ dodal.

Co vás zajímá na Evropské unii?

Zdroj: DeníkStojíme o vaše názory, příběhy, příklady od vás, z vašeho nejbližšího okolí. Co dobrého vám přineslo členství Česka v EU? Čím vás Unie zklamala a čím vás štve? Kam u vás ve vesnici, městě či okrese šly peníze z evropských fondů, a měly jít zrovna tam? Jsou vám k něčemu otevřené hranice uvnitř Unie? Co vám přináší možnost pracovat a žít kdekoli v Evropské unii? Měli by mít mladí Češi nadále možnost studovat na vysokých školách v celé Evropské unii? Jak vám pomohlo, že Unie nařídila snížit ceny telefonických hovorů do zemí EU? Je dobře, že Unie zakáže plastové příbory a brčka? Mělo by Česko přestat těžit uhlí, jak to požaduje Brusel? Pište na adresu či e-mail: Evropa pro Čechy Deník, VLM, U Trezorky 921/2 158 00, Praha-Jinonice e-mail: lubos.palata@denik.cz