Výtržnosti mají podle ministra vnitra Géralda Darmanina na svědomí delikventi, kteří neprezentují tvrdě pracující většinu obyvatel francouzských předměstí. Ministr zároveň zopakoval dřívější výzvu prezidenta Emmanuela Macrona, aby rodiče převzali větší odpovědnost za své děti. Průměrný věk více než 900 lidí, kteří byli v noci na dnešek zatčeni, je 17 let, uvedl ministr a dodal, že některým bylo pouhých 13 let.

Darmanin také poznamenal, že očekává, že společnosti provozující sociální sítě, jako je Snapchat a TikTok, úřadům sdělí jména lidí, kteří sítě využili k organizování násilí, aby byli postaveni před spravedlnost.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na páteční brzké odpoledne svolal už druhé jednání meziresortního krizového štábu. Po jeho jednání uvedl, že Francouzská vláda nasadí k potlačování nepokojů další prostředky. Nouzový stav však nevyhlásil.

Výbuch v centru Paříže zranil minimálně šestnáct lidí. Několik budov v ulici Saint-Jacques hoří.
V centru Paříže explodovala hudební škola. Výbuch zranil desítky lidí

Mezitím devítisettisícová Marseille, druhé největší francouzské město, rozhodla o zákazu veřejných protestů informovala agentura Reuters. Hromadná doprava ve městě na jihu země přestane jezdit po sedmé večer. Správa Marseille není první, která se rozhodla kvůli násilnostem výrazně omezit práva obyvatel; zákazy vycházení vyhlásilo několik měst na předměstí Paříže až do začátku příštího týdne.

Ke zranění v noci na pátek podle resortu vnitra přišlo 249 policistů a četníků. Deník Le Figaro uvádí, že zranění utrpěla také dvojice jeho novinářů, z nichž jeden musel jet na pohotovost. „Brutálně obtěžovaný byl také fotograf (deníku) Liberation, kterému ukradli fotoaparát,“ píše Figaro. Další dva novináře napadli protestující v Besançonu, jednoho z nich udeřili do hlavy páčidlem.

Rabování a požáry

Francie zažila noc plnou chaosu a výtržností v ulicích měst již potřetí za sebou, napsala agentura AFP. Podle jejích zdrojů byla situace v noci na dnešek nejhorší zejména v Paříži a jejím okolí, těžkou noc poznamenanou požáry ale hlásily například i úřady v severofrancouzském Lille.

V Paříži na ulici Rivoli, která vede k muzeu Louvre, lidé vyrabovali několik obchodů a další zapálili. Požáry, rabování a ohňostroje provázely v noci obyvatele nejen v centru, ale i na většině předměstí, kde zábavní pyrotechnikou stříleli lidé na policisty a zapalovali vše od popelnic přes auta po autobusy.

Útočník ve Francii napadl stařenku s její vnučkou. Ilustrační foto
Šokující video z Francie. Útočník napadl za bílého dne babičku s vnučkou

Nejméně tři města podle AFP zavedla v různých podobách zákaz nočního vycházení po několik následujících dní.

Pernou noc zažili hasiči v Lille, kteří se přesouvali od jednoho požáru k druhému. Plameny zachvátily obchody, domy, kanceláře, radnice či divadlo, ale i několik základní škola, lidé - zejména „velmi mladí“ také ve velkém rabovali obchody a supermarkety, uvedly místní úřady.

Ve Francii sílí nepokoje, které vyvolala smrtelná policejní střelba na 17letého řidiče na pařížském předměstí Nanterre.Ve Francii sílí nepokoje, které vyvolala smrtelná policejní střelba na 17letého řidiče na pařížském předměstí Nanterre.Zdroj: ČTK/AP Photo/Michel Euler

„Incidenty jsme zaznamenali po celé Francii, ale situace v regionu Île-de-France a v Paříži byla mimořádně napjatá, policie nebyla schopna vzhledem k velkému počtu případů vše zvládnout,“ řekl AFP vysoce postavený policejní zdroj. Jiný anonymní zdroj z francouzského kabinetu uvedl, že násilností bylo méně, než se očekávalo, s výjimkou Nanterre, odkud mladík zastřelený policií pocházel.

Šokující smrt mladíka

Sedmnáctiletý Nahel přišel o život v úterý ráno krátce poté, co ho policie zastavila při řízení vozu. Když odmítl uposlechnout její výzvu a znovu se rozjel, jeden z policistů po něm z bezprostřední blízkosti vystřelil. Mladý muž, který má severoafrické kořeny, zranění krátce poté podlehl.

Zdroj: Youtube

Video střelby se rychle rozšířilo na sociálních sítích a Francouze hluboce šokovalo, napsala agentura AP. Nahelova rodina a její právní zástupci sice přímo neřekli, že incident souvisel s jejich etnickou příslušností, největší dopad ale i přesto měl zejména v přistěhovaleckých čtvrtí. Děti místních obyvatel, které jsou už narozené ve Francii, si stěžují, že jsou vystaveny častějším policejním kontrolám, než bílí Francouzi či obyvatelé bohatších oblastí.

Chování policie kritizují i lidskoprávní skupiny a aktivisté bojující proti systematickému rasismu.

Protesty jsou smutným výsledkem sociální politiky, říká poslanec

Řada francouzských politiků v pátek nepokoje odsoudila. Další říkají, že se daly čekat. Poslanec za krajně levicovou Nepodrobenou Francii (LFI) Alexis Corbière protesty označil za „smutný a předvídatelný výsledek“ vládní sociální politiky. Nepřímo jej i jeho stranické kolegy za to kritizoval ministr pro životní prostředí Christophe Béchu. Podle něj by měli politici vyzývat ke klidu, místo aby rozdmýchávali hněv. Někteří francouzští politici volají po vyhlášení nouzového stavu nebo zákazů vycházení.

„Je to smutný a předvídatelný výsledek roků společenského opovržení, oslabování veřejných služeb a odmítání diskuze o reformě policie,“ napsal na twitteru poslanec LFI Corbière.

Ve Francii sílí nepokoje, které vyvolala smrtelná policejní střelba na 17letého řidiče na pařížském předměstí Nanterre.Ve Francii sílí nepokoje, které vyvolala smrtelná policejní střelba na 17letého řidiče na pařížském předměstí Nanterre.Zdroj: ČTK/AP Photo/Aurelien Morissard

Ministr životního prostředí Béchu v narážce na „neposlušné“ poslance LFI u mikrofonu stanice Radio Sud odsoudil veřejné činitele, kteří odmítají vyzývat ke klidu a rozdmýchávají podle něj hněv tím, že svalují vinu na "policii, která zabijí".

Francouzská premiérka Élisabeth Borneová při setkání s ministry hovořila o „nesnesitelných a neomluvitelných“ činech, které páchají v ulicích protestující; zapalují autobusy, budovy veřejné správy, odpadkové koše a bojují s policisty. Za neomluvitelné označil demonstrace i prezident Emmanuel Macron.