„Není tajemstvím, že koaliční partneři mají velice odlišné názory na migrační politiku. Dnes jsme bohužel museli dojít k závěru, že tyto odlišnosti naši vládu činí nesmiřitelnou. Proto záhy písemně navrhnu králi demisi celého kabinetu,“ řekl v pátek podle agentury AP Mark Rutte shromážděným novinářům.

O něco dříve agentuře Reuters potvrdil demisi mluvčí CU Tim Kuijsten. „Čtveřice stran konstatovala, že ohledně migrační politiky nedokáže dosáhnout shody. Rozhodla se proto své vládnutí ukončit,“ informoval.

Nizozemskou soutěž krásy Miss Nederland poprvé v její 94leté historii vyhrála transgenderová žena, dvaadvacetiletá modelka Rikkie Valerie Kolléová
Revoluční soutěž krásy v Nizozemsku: Miss se poprvé stala transgender žena

Jádrem sporu je Rutteho nový program, který by měl omezit počet žadatelů o azyl v Nizozemsku. Docílit toho má mimo jiné tím, že znemožní dětem válečných uprchlíků přicestovat do země dříve než po dvou letech a také stanoví horní hranici počtu těchto dětí, které mohou přicestovat. Návrh podpořila CDA, na druhé straně stály D66 a CU, píše server Politico.

Krizové jednání kabinetu začalo ve čtvrtek a pokračovalo do pátečních ranních hodin, aniž by vláda dosáhla kompromisu. Jednání mělo podle očekávání pokračovat i přes víkend, ačkoli nizozemská média uváděla, že Rutte je připravený vládu nechat padnout v případě, že se kabinet nedohodne. Rutte stál v čele Nizozemska od roku 2010 a od srpna 2022 je nejdéle sloužícím premiérem v historii země.

Přetížený systém 

Počet žadatelů o azyl v Nizozemsku loni meziročně stoupl o třetinu na více než 46 tisíc, letos to podle odhadů bude až 76 tisíc. Stovky žadatelů o azyl minulý rok kvůli přetíženému systému trávily měsíce venku bez přístupu k pitné vodě, hygienickým potřebám nebo zdravotní péči, píše Politico.

Ilustrační snímek
Do EU loni zamířilo 330 tisíc nelegálních migrantů. Dominuje balkánská trasa

Rutte loni prohlásil, že se kvůli problémům cítí zahanbeně, když organizace Lékaři bez hranic do Nizozemska, poprvé v historii, poslala tým humanitárních pracovníků, aby zajistil lékařskou léči čekajícím migrantům, píše Reuters. Rutte tehdy slíbil, že podmínky u center zlepší, a to především tím, že sníží počet uprchlíků putujících do Nizozemska. Pro to se mu však nepodařilo získat podporu všech koaličních partnerů.