Deště přinesla do Skandinávie a Pobaltí bouře Hans. Ve Švédsku a Norsku došlo k sesuvům půdy, některé řeky se vylily z břehů, povodně poškodily silnice a padající větve stromů zranily lidi. Na rozvodněných řekách bylo vidět malé domky a kůlny odnášené proudem vody. Norská policie označila situaci v regionu za chaotickou.

V Norsku se v důsledku lijáků částečně zhroutila hráz přehrady u vodní elektrárny v Braskereidfossu na severovýchod od Osla. Už dříve voda elektrárnu na největší norské řece Glomma zatopila a zařízení je mimo provoz.

Pohled na zaplavenou obchodní čtvrť poblíž města Kamnik ve Slovinsku
Drama ve Slovinsku: Záchranáři vysvobodili těhotnou ženu, sami přišli o základnu

Podle elektrárenské společnosti Hafslund voda odtéká požadovaným směrem, napsala agentura Reuters. V noci na středu záchranáři z regionu severně od Osla evakuovali přes 600 lidí a ve středu musely domovy opustit další stovky lidí. Premiér Jonas Gahr Störe varoval, že další dva nebo tři dny budou kritické.

Úřady původně uvažovaly, že část hráze přehrady v Braskereidfossu nechají kontrolovaně odstřelit, a odvedou tak vodu požadovaným směrem.

Policie: Veké povodně nehrozí

Voda se celé hodiny hromadila u hráze a stavidla se neotevřela, protože řídící místnost byla zaplavená. Voda zalila parkoviště u elektrárny a začala postupně protékat po straně hráze. V obcích pod přehradou žije asi tisíc lidí a úřady uvedly, že byli včas evakuováni. Hladina řeky pod přehradou postupně klesá, podle policie velké povodně nehrozí.

„Zažíváme krizi celostátní rozměrů,“ uvedla vedoucí představitelka norského kraje Innlandet Aud Hoveová. „Lidé v několika obcích jsou odříznuti od okolí a existují obavy, že se záchranáři nedostanou k těm, kteří potřebují pomoc,“ dodala.