Tuskovi jako novému polskému premiérovi už poblahopřála předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Rozhodnutí poslanců poslat do čela kabinetu právě Tuska označily v pondělí agentury AP a Reuters za konec osmiletého vládnutí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) a otevření cesty k nové, proevropsky orientované polské vládě.

Mateusz Morawiecki
Nová vláda Morawieckého nezískala důvěru v Sejmu. Premiérem by mohl být Tusk

PiS sice v polovině října získala v parlamentních volbách nejvíce hlasů, ale přišla o většinu v parlamentu. Prezident Andrzej Duda, spojenec PiS, přesto pověřil úkolem sestavit novou vládu dosavadního premiéra Mateusze Morawieckého. Jeho vláda ale v pondělí nezískala důvěru, a tak - v souladu s polskou ústavou - přešel výběr nového premiéra do rukou Sejmu.

„Chci poděkovat Polkám a Polákům. Děkuji Polsko, je to opravdu nádherný den. Ne pro mne, ale pro všechny, kteří dlouhá léta věřili, že ještě bude líp a že zaženeme temnotu a zlo. Díky vám se to stalo,“ řekl Tusk. Ironicky poděkoval i zástupcům PiS za to, že svou politikou probudili miliony Poláků, kteří je nakonec odstranili od moci. S nápravou křivd se začne hned, slíbil.

„Německý agent“

Na závěr pondělního jednání vůdce PiS Jaroslaw Kaczyński přistoupil k řečnickému pultu a mikrofonu a obvinil Tuska, že je „německý agent“. Maršálek Sejmu Szymon Holownia se za takové chování omluvil; Holownia již dříve Kaczyńskému radil, že prohrávat se musí umět.

Předseda PiS Jarosław Kaczyński u volební urny.
V Polsku sečteno. První je Právo a spravedlnost, většinu má ale opozice

Tusk následně jednal s prezidentem Dudou. Aby se mohla nová vláda mohla chopit svých pravomocí, je potřebné, aby její přísahu přijal šéf státu. Šéfka prezidentské kanceláře Gražyna Ignaczaková-Bandychová po setkání Dudy a Tuska podle TVN 24 oznámila, že nová vláda složí přísahu ve středu v Prezidentském paláci.