O využívání těchto „očkovacích pasů“ debatovali unijní ministři pro evropské záležitosti. Podle portugalského předsednictví EU mezi zeměmi Unie převládá názor, že je nejprve potřeba pokročit v očkování a zajistit, aby nebyli diskriminováni neočkovaní lidé.

S návrhem na zavedení očkovacích osvědčení přišli v minulých dnech premiéři Řecka či Portugalska, jejichž země stejně jako další jihoevropské státy mají z turistického ruchu výraznou část rozpočtových příjmů. Lidé, kteří se budou moci prokázat očkováním proti covidu-19, mají mít podle jejich představ otevřenou cestu do všech unijních zemí a neměli by být nuceni k testům a karanténám.

„Musíme pokračovat v debatě. Je tu stále mnoho věcí, které vyžadují vyjasnění,“ řekla však po jednání portugalská tajemnice pro evropské záležitosti Ana Paula Zacariasová. Podle ní musí být jasné, zda očkovaní lidé nemohou přenášet covid-19.

Pas ulehčí život

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič prohlásil, že evropské očkovací osvědčení by mohlo rozšířit možnosti cestování. Nesmí však vést k diskriminaci lidí, kteří se nemohou nebo nechtějí nechat očkovat. „Snažíme se všemi prostředky předejít tomu, aby nevznikly podmínky pro jiné zacházení s těmito lidmi nebo aby nebyla jakkoli omezována jejich práva,“ řekl Šefčovič.

Zavedení očkovacího pasu podle něj bude předcházet vytvoření celounijní platformy pro sběr a sdílení dat o očkování.