Jak uvádí slovenská televize Markíza, případ se odehrál loni v říjnu. Informace o něm byla zveřejněna tuto středu. „Šlo o padesátiletého pacienta, kterému byla diagnostikována rakovina oka. Nutné bylo jeho vyoperování. Při přípravě na zákrok ovšem pacientovi místo zdravého oka přelepili nemocné (na operaci se nemocné oko nechává volné a zdravé bývá přelepené). Lékařka tak vyoperovala zdravé oko,“ přibližuje okolnosti případu Markíza

Po chybném zákroku museli muži vyoperovat i nemocné oko. Do konce života bude slepý. Případem se zabývá slovenský Úřad pro dohled nad zdravotní péčí.

„Nemocnice poskytla pacientovi a jeho rodině součinnost při zmírnění následků, a to zdravotnického, psychologického i sociálního charakteru. Velmi citlivě vnímáme tuto tragickou událost, s dotčenými komunikujeme a budeme nápomoci ve všech směrech,“ vyjádřila se pro tiskovou agenturu TASR mluvčí Univerzitní nemocnice Bratislava Eva Kliská. Pod tuto nemocnici patří zařízení v Ružinově.

Lékařka z kliniky odešla

close Nemocnice s poliklinikou v bratislavském Ružinově. info Zdroj: Wikimedia Commons, Roman whuke, volné dílo zoom_in Nemocnice s poliklinikou v bratislavském Ružinově.

Podle informací TASR a televize Markíza lékařka, která zákrok vedla, přijala odpovědnost a z kliniky odešla. Rovněž už nadále s pacienty nepracuje a spolupracuje při vyšetřování případu.

Úřad, který nyní případ vyšetřuje, může nemocnici udělit pokutu, nebo poskytovateli zdravotnické péče uložit roční zákaz činnosti. Na uzavření vyšetřování má devět měsíců. Jak uvádí agentura TASR, prošetřován je postup nemocnice, ne konkrétního zaměstnance.

Mluvčí nemocnice informovala, že po tragickém případu byl celý personál přeškolen v předoperační přípravě.