Právě na něj si německý kancléř Olaf Scholz vyžádal projev v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Podobně silným signálem byla návštěva německé šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové v Kyjevě.
K podpoře Ukrajiny využil svůj projev i kancléř Scholz.

Ruský prezident Vladimir Putin během oslav Dne vítězství v Moskvě, 9. května 2023
Vojenská přehlídka v Moskvě: Západ nás chce zničit, řekl v projevu Putin

„Prosperující, demokratická, evropská Ukrajina je nejjasnějším odmítnutím Putinovy imperiální, revizionistické politiky na našem kontinentu, která je v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedl Scholz. Dodal, že Ukrajinu bude Německo podporovat tak, jak dlouho bude potřeba.

EU je prostorem míru 

„Putin má v těchto chvílích v Moskvě obrovskou přehlídku. My se nenecháme zastrašit a budeme podporovat Ukrajinu. Poselství 9. května není poselstvím z Moskvy, ale naším poselstvím. Naší budoucností je Evropská unie,“ prohlásil Scholz. Ten využil svého vystoupení k výzvě jak rozšíření EU o země Balkánu, Ukrajinu, Moldávii a Gruzii, tak k výzvě k reformě hlasování členských států.

Český prezident Petr Pavel se v dubnu v Kyjevě setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským
Útok nesmí selhat. Pavel varoval Kyjev před uspěcháním ukrajinské protiofenzivy

Scholz znovu propojil tuto otázku s možností rozšíření o další státy a vyzval ke zrušení práva veta v zahraniční politice Unie.

„Válka mezi našimi národy se stala nemyslitelnou – díky Evropské unii – a ke štěstí nás všech,“ konstatoval Scholz a vyzval k jednotě EU.