Rozsáhlý požár a hustý dým zakrývající skoro celé nebe. Na jednom z nejslunečnějších ostrovů Středomoří se velmi rychle rozšířil oheň, který přijelo hasit více než pět desítek hasičů z okolí.

První menší požár se podle informací organizace dobrovolných hasičů na ostrově DVD Hvar, které sdílela na svém Facebooku, rozhořel v neděli v sedm hodin ráno. K požáru přijela čtyři vozidla a 35 hasičů. Za přibližně padesát minut na místo dorazila i pomoc z okolních měst Stari Grad i Jelsa. O půl deváté už hasiči měli požár pod kontrolou.

Na ostrově Hvar se rozhořel požár:

| Video: Youtube

Policie zadržela muže s dronem

Oheň se však znovu rozhořel kolem pěti hodin odpoledne. Jeden z místních se portálu Slobodna Dalmacija svěřil, že se kvůli větru rozšířil za patnáct minut. „Bylo spáleno asi třicet hektarů nízké vegetace a mladého borového lesa. Požár vypukl kolem čtvrt na šest na kopci směrem na Poljun na ostrově Hvar. Okamžitě byly zapojeny všechny dostupné síly, kolem padesáti hasičů a osmi vozidel,“ citoval server Dalmacija Danac vedoucího Okresního požárního operačního střediska Antona Sabljiće.

Na příkaz starosty bylo také nasazeno několik speciálních hasicích letounů Canadair. Neobešlo se to bez komplikací. Mluvčí hasičů na Hvaru Cvjetko Mazalin podle webu Telegram potvrdil, že policie zadržela jednoho člověka, jenž požár nelegálně natáčel svým dronem, a ohrozil tím tak bezpečnost hasičů ve vzduchu.

Některé místní situace vyděsila. „Sledovat, jak borovice hoří jedna za druhou a z lesa jde obrovský černý kouř, je strašný pohled. Hasiči na místě budou mít očividně dlouhou noc. Děkuji všem za skvělou práci, kterou odvedli,“ řekla obyvatelka Hvaru, která si přála zůstat v anonymitě.

Lidé zůstali v klidu

Situace v současné chvíli není kritická. „Musím popřít lživé informace, že lidé v panice polévali domy vodou. Nikdo nepanikařil. Zatím nemáme žádné informace o ohrožení lidských životů nebo poškození budov. Situace je relativně uspokojivá,“ okomentoval dění na místě v neděli Sabljić.

V neděli o půl deváté večer požár stále hasilo sedmdesát hasičů, kteří na místě zůstali přes noc. O půl jedné v noci situaci záchranné složky dle DVD Hvar stabilizovaly a hasily už spíše jen menší okrajové požáry. V pondělí o půl sedmé ráno hasiči hlásili, že na místě není žádný otevřený oheň. V noci se sice vyskytly menší ohniska, podařilo se je ale uhasit. Na místě jsou stále čtyři vozidla hasičů z měst Hvar, Stari Grad a Jelsa. V sedm ráno pak přijelo ještě dalších dvacet hasičů, aby zasáhli v případě nouze.

Oheň nezasáhl turistickou oblast

K situaci se pro Deník vyjádřila i mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková. „Lokální požár na ostrově Hvar se podle informaci od naší delegátky nedotkl turistické oblasti a byl složkami lokalizován. Aktuálně v této oblasti nemáme klienty. Doporučujeme všem turistům bez ohledu na destinaci, kam na dovolenou cestují, aby se registrovali do systému DROZD, měli cestovní pojištění a uvedli správné kontakty ve smlouvě s cestovní kanceláří. Pokud na místě nějací turisté jsou, musí respektovat doporučení místních složek a úřadů a vyhnout se dotčeným oblastem,“ uvedla Pavlíková.

Díky registraci v systému DROZD může ministerstvo zahraničních věcí kontaktovat české občany a poskytnout jim v případě hrozícího nebezpečí potřebné informace.

Lesní požáry v Chorvatsku nejsou v letních měsících ničím neobvyklým. V posledních dnech se přes oblíbený turistický cíl Čechů prohnala vlna veder a požáry zasáhly i Dubrovník. Před rokem také hasiči bojovali s mohutným požárem v oblasti u Šibeniku, jenž spálil stovky hektarů. Kvůli nebezpečí vzniku nekontrolovatelných požárů je v Chorvatsku během turistické sezóny přísně zakázáno rozdělávat oheň na otevřených a nechráněných prostranstvích. Platí to i pro odhazování hořících nedopalků nebo rozdělávání ohně při grilování.

V případě nouze v Chorvatsku funguje Státní integrovaný záchranný systém, o pomoc tak lze nonstop požádat na telefonním čísle po tísňová volání 112. Zjištěný požár také turisté mohou ohlásit na linku hasičů 193. Aktuální informace o bezpečnostní situaci a doporučení turistům v zemi také lze najít na stránce o Chorvatsku od ministerstva zahraničních věcí.