S kamarádkou pila na terase kávu, když najednou uslyšela silnou ránu na střeše. Vzápětí žena ve francouzském Alsasku ucítila bolest na hrudníku. Žebra jí pohmoždil meteorit, upozornil francouzský deník Les Dernières Nouvelles d'Alsace.

Měla za to, že na ni spadl kus betonu ze střechy, nebo naletěl netopýr. Když se však podívala kolem sebe, viděla jen kámen. Vážil asi 50 gramů a barvou beton nepřipomínal. Nechala jej tedy přezkoumat geologem Thierry Rebmannem, který potvrdil, že se jedná o meteorit.

Do domu v New Jersey se v pondělí zřítil kus meteoritu. Vědci se domnívají, že by se mohlo jednat o pět miliard let starou část Halleyovy komety. Ilustrační snímek
Takový poklad nečekali. Rodině spadl do domu meteorit, je z Halleyovy komety

Podle odborníka je dost vzácné, že vesmírný objekt dopadne na zemský povrch. Aby člověka trefil, je pak astronomicky malá pravděpodobnost. „Do našeho regionu meteorit nespadl už několik desetiletí,“ komentoval Rebmann pro France Bleu Alsace.

Padající hvězda

Astronomický jev mezi lidmi známý jako padající hvězda je ve skutečnosti takzvaný meteor. Než dopadne na zem, ve většině případů shoří.

Nejlépe viditelné jsou podle odborníků bolidy. Jedná se o meteory, které na obloze září jasněji než planeta Venuše. Mezi vědci neexistuje ustálená definice, ale měl by svítit silou přes čtyři magnitudy.

Zdroj: Youtube

Podobné jevy se objevují i nad Českem. „Někdy při večeru před čtrnácti dny jsem ho viděla kousek od Brna v Brumově. Asi čtyři vteřiny zářil a pak vyhasl,“ pochlubila se třeba Marie Vojtová.

Odborník Jiří Borovička z Astronomického ústavu české akademie věd radí, že ideální čas k pozorování padajících hvězd je nad ránem. Proto astronomové jejich výzkumy provádějí přes noc až do rána.

Meteority v Česku

Ve chvíli, kdy meteor dopadne na zem, už se mu říká meteorit. „Zda dopadne, záleží na spoustě okolností. Například pevnosti tělesa nebo sklonu, pod jakým vstupuje do atmosféry,“ řekl Borovička.

Důležitým faktorem je i velikost. Meteor musí mít alespoň několik kilogramů, aby z něj zbylo pár desítek gramů.

Čtyřiatřicetiletá Ann Elizabeth Fowler Hodgesová v nemocnici, kde se zotavovala po zásahu meteoritem
Před 65 lety zasáhl meteorit člověka. Ženu zranil a rozpoutal právní peklo

V Česku odborníci v posledním čtvrtstoletí našli čtyři meteority. Některé přitom objeví až po desítkách let. Třeba meteorit z Benešova, který spadl už v roce 1991, našli až v roce 2011.

Většina z nich se však nenajde nikdy. „Jsme schopni vypočítat místo dopadu na základě záznamů z kamer. V Česku je však obtížně je najít kvůli zdejší vegetaci,“ konstatoval Borovička.

Dopady meteoritů. Ilustrační foto.Dopady meteoritů. Ilustrační foto.Zdroj: Shutterstock

Právě díky výpočtům badatelé v roce 2014 našli jeden meteorit ve Ždáru nad Sázavou a v roce 2017 v Hradci Králové.

Kuriózní případ se stal v americkém New Jersey, kde manželům přiletěl přes kilogram a půl velký meteorit až do ložnice. Měli štěstí, jelikož nikdo nebyl doma. Když se vrátili, kámen byl ještě teplý.