Usvědčující důkazy vyvrátily Benediktovo dlouholeté popírání, kdy tvrdil, že o žádném případu zneužívání dětí kněžími nevěděl. „Byl jasně informován o faktech," řekl právník Martin Pusch z advokátní kanceláře Westpfahl Spilker Wast. Vyšetřování sexuálního zneužívání v Mnichovské arcidiecézi se táhlo dlouhé roky. Nový posudek si nechala vypracovat sama církev. 

Bývalý papež může být obviněn z pochybení ve čtyřech případech. „Dva z nich se týkají zneužívání spáchaného během jeho funkčního období. V obou případech zůstali pachatelé aktivní v pastorační péči,“ uvedla firma.

Benedikt všechna tato obvinění popřel. Opakovaně odmítl tvrzení, že vědomě kryl zneužívání. V jeho vyjádření z roku 2013 stojí: „Jsem těmito případy hluboce zděšen, nikdy jsem se tyto věci nesnažil zakrývat.“

Více než milion dětí je zneužíváno nepálskými podniky. Dětští pracovníci v rozmezí pěti až sedmnácti let se potýkají s nelidskými pracovními podmínkami a více než 220 tisíc z nich pracuje na místech, které jsou jen zástěrkou pro ilegální podnikání.
Uvězněné v podsvětí. Nepálské děti si v klubech vydělávají sexem, zažívají hrůzy

Benediktův postoj ale právníci na tiskové konferenci k nové zprávě o zneužívání dětí v církvi odmítli. Bývalý papež údajně zaslal desítky stránek odpovědí na dotazy advokátní kanceláře, ve kterých vyjádřil podporu vyšetřování, ale popřel nečinnost či ignorování faktů ohledně obvinění ze zneužívání.

Zpráva však obsahuje zápis, který dokládá to, že byl přítomen na schůzi, na které se toto téma projednávalo.

Vatikán v prohlášení uvedl, že podrobnosti zprávy prozkoumá, jakmile bude zveřejněna: "Svatý stolec se domnívá, že dokumentu, jehož obsah je v současnosti neznámý, by měla být věnována náležitá pozornost."

Kněz X

Čtyřiadevadesátiletý Benedikt se stal prvním papežem po staletích, který rezignoval. Odstoupil v roce 2013. Celé jeho funkční období bylo spojováno s globálním skandálem sexuálního zneužívání v katolické církvi.

Jeden ze členů týmu, který na zprávě pracoval, právník Ulrich Wastl předložil kopii zápisu ze schůze schůze mnichovských církevních představitelů z 15. ledna 1980, kdy se diskutovalo o sexuálním deliktech násilníka, kterého zpráva označuje jako „kněze X“. Wastl řekl, že ho překvapilo,  že Benedikt popřel, že by na schůzce byl, přestože ze zápisu jasně vyplývá opak.

Jean-Marc Sauvé, předseda komise, která vyšetřovala zneužívání dětí francouzskou katolickou církví na tiskové konferenci 5. října 2021
Hříchy minulosti. Kněží ve Francii zneužili přes 200 tisíc dětí, odhalila zpráva

„Dlouhodobé budování lží na ochranu papeže Benedikta se právě zhroutilo. Ratzinger se po roce 1980 nepřímo podílel na zneužívání mnoha dětí," řekl na tiskové konferenci Matthias Katsch, jedna z obětí kněze X.

Katschovi bylo 13 let, když ho kněz v jeho jezuitské škole v Berlíně poprvé obtěžoval. V roce 2010 zveřejnil svůj příběh, což vyvolalo obrovskou vlnu svědectví a prohlášení od dalších stovek zneužívaných.

Téměř pět set obětí 

Nová zpráva zkoumající oblasti Mnichova a Freisingu konkrétně našla nejméně 497 obětí zneužívání od roku 1945 do roku 2019.

Kromě bývalého papeže zpráva kritizovala další církevní osobnosti, včetně současného arcibiskupa regionu, kardinála Reinharda Marxe. Bylo zjištěno, že nejednal ve dvou případech údajného zneužití.

Německý kardinál Reinhard Marx
Církev ničila záznamy o sexuálním zneužívání, upozornil německý kardinál Marx

Kardinál již v červnu 2021 nabídl papeži Františkovi rezignaci s tím, že by měl sdílet odpovědnost za „katastrofu“ zneužívání, která vyšla najevo.

Papež František ale odmítl rezignaci přijmout. O několik dní dříve papež změnil vatikánské trestní zákony a zpřísnil postoj církve k sexuálnímu zneužívání.

Předchozí zpráva o historickém zneužívání v Německu dospěla k závěru, že v letech 1946 až 2014 bylo více než 3 600 lidí po celé zemi zneužito duchovními. Mnohé z obětí byly velmi mladé a sloužily jako ministranti.