Čtyřiaosmdesátiletý papež do Budapešti přiletěl brzy ráno. V úvodu své první zahraniční cesty od červencové operace střev se setkal s premiérem Orbánem a prezidentem Jánosem Áderem. Hovořil také s biskupy a zástupci křesťanských denominací a židovských komunit, přičemž poukázal na "hrozbu antisemitismu, který stále koluje v Evropě a jinde".

"Nejlepší způsob, jak jej (antisemitismus) zneškodnit, je podporovat bratrství," uvedl.

Katolický kněz Marián Kalina působí v obcích Moravská Nová Ves, Hrušky a Týnec na Břeclavsku.
Nenahraditelná atmosféra. Věřící z Moravské Nové Vsi vyrazí za papežem na kole

Následně papež v centru Budapešti pro desetitisíce lidí odsloužil mši na závěr Mezinárodního eucharistického kongresu. V kázání přitom použil symboliku kříže, aby sdělil, že něco tak hlubokého, jako je náboženská víra, nevylučuje vstřícnost vůči ostatním.

"Kříž zasazený v zemi nás nejen ponouká, abychom byli zakořenění, také rozpíná své paže vůči všem," řekl papež. "Kříž nás nabádá, abychom si pevně drželi své kořeny, ale nikoliv obranářsky; abychom čerpali z pramenů a otevřeli se žízni mužů a žen naší doby," pokračoval. "Mým přáním je, abyste byli takoví," dodal.

Premiér Orbán, jehož protiimigrační politika se neshoduje s Františkovými výzvami ke vstřícnému přístupu k uprchlíkům, papeže předtím přijal v Muzeu krásných umění. Následně spolu jednali soukromě za účasti prezidenta Ádera a představitelů Vatikánu. Vatikán uvedl, že setkání, kterého se také zúčastnili dva hlavní diplomati Vatikánu a maďarský kardinál, trvalo zhruba 40 minut a bylo přátelské.

Luboš Palata
Slováci mohou i na papeže bez vakcinace. Stát to vzdal

Orbán opakovaně svou vládu vykresluje jako obránce "křesťanské civilizace" v Evropě. V roce 2015 odmítl přijmout migranty z Afriky a Blízkého východu a na jižní hranici země nechal vystavět plot, který má zastavit nápor žadatelů o azyl.

Papež František mnohokrát odsoudil to, co považuje za oživení nacionalistických a populistických hnutí, vyzýval k evropské jednotě a kritizoval země, které se snaží řešit migrační problematiku jednostrannými nebo izolacionistickými kroky.

Čtyři dny na Slovensku

Odpoledne papež přiletěl na návštěvu Slovenska, kde setrvá do středy. Přímo na bratislavském Štefánikově letišti ho vítali politici, zástupci církve, institucí i veřejnost. Do země přijela hlava katolické církve z Maďarska, kde dříve během dne sloužila závěrečnou mši Mezinárodního eucharistického kongresu a také se setkala s tamními politiky.

Hned po vystoupení z letadla v Bratislavě děti v krojích přivítaly papeže podle starodávného zvyku chlebem a solí a také mu odevzdaly kytici květů, která byla vytvořena z původních slovenských druhů rostlin a bylin.

Ve svém prvním veřejném projevu při návštěvě Slovenska zmínil papež František potřebu pomoci chudým. Varoval také před spokojením se se stávajícími jistotami. Hlava katolické církve rovněž řekla, že po získání svobody po dřívějším pronásledování projevů náboženské svobody existuje pokušení vnitřního otroctví.

Papež František na návštěvě Iráku
Návštěva papeže Františka na Slovensku: bude pouze pro plně očkované

"Jen tehdy, když budeme stát na straně nejslabších, zvláště v tomto bolestivém období, se dostaneme z pandemie skutečně všichni," řekl papež před představiteli církví a náboženských společností. Zároveň ocenil pohostinnost Slováků.

Hlavní část programu papežovy návštěvy Slovenska začne v pondělí. Ve slovenské metropoli se postupně sejde s politiky, zástupci občanské společnosti či představiteli židovské komunity. Na východě země má pak naplánováno kromě jiného setkání s mládeží i Romy. Návštěva hlavy katolické církve v zemi, první od roku 2003, vyvrcholí ve středu mší v Šaštíně nedaleko hranic s Českem.