Zbožní rodiče malého Émila, kteří devět měsíců čekali na jakoukoliv zprávu o osudu svého dítěte, prožili zřejmě svoje nejbolestivější Velikonoce. Právě na Bílou sobotu totiž našla jedna místní žena při procházce úzkou pěšinou asi kilometr jižně od vesničky Le Vernet malou lebku a několik zubů. Informovala četníky a test DNA ještě během svátků potvrdil, že kosti patří zmizelému chlapci, informuje francouzský deník Le Monde.

O zmizení chlapce jsme psali zde:

Asi padesátka policistů prohlédává okolí vesnice La Vernet. Ztratil se v ní dvouletý chlapec. Pátrání bylo zatím marné, úřady se domnívají, že jde o únos
Prokletou vísku v Alpách stíhají tragédie. Po pádu letadla a vraždě zmizelo dítě

Rodiče prostřednictvím svého právníka v prohlášení uvedli, že dostali srdcervoucí zprávu, které se obávali. „Nyní je čas truchlit, rozjímat a modlit se. Na zjištění příčiny Émilova zmizení a jeho smrti dál pracují vyšetřovatelé. Rodina žádá o respektování svého žalu a bolesti,“ citoval britský deník Guardian advokáta rodiny Jérôme Triompha.

Nejsmutnější odpověď je v celém případu ovšem zatím jediná. Policie nezná příčinu smrti a nikdo netuší, jak se kosti na stezku dostaly a proč unikly všem předchozím prohledáváním širokého okolí vsi.

„Samotné kosti nám nedovolují říct, co bylo příčinou Émilovy smrti. Všechny možnosti, od nehody přes zabití po vraždu, musíme stále pokládat za stejně pravděpodobné. Na lebce nebylo patrné žádné zranění, ke kterému by došlo před smrtí,“ řekl podle BBC reportérům prokurátor z Aix-en-Provence Jean-Luc Blanchon s tím, že experti na lebce našli drobné fraktury a prasklinky vzniklé posmrtně. Kosti nebyly uložené v zemi a nesly stopy okusu zvěří.

Vyšetřovatelé potvrdili, že nalezení ostatky patří malému Émilovi:

Zdroj: Youtube

Francouzská televize BFM upřesnila, že asi 150 metrů od lebky, většinu dalších kostí pátrací týmy zatím bez výsledku hledají, policie našla v dalších dnech roztroušené kusy chlapcova oblečení. Kde se kosti a oblečení u stezky vzaly, policie zkoumá. „Kosti mohl přinést člověk nebo zavléct zvíře, je také možné, že vlivem počasí nastaly změny terénu,“ uvedla podle Guardianu zkoumané varianty mluvčí četníků Marie-Laure Pezantová.

Vyšetřovatelé také naznačili, že při loňských rozsáhlých pátracích akcích mohlo konkrétní místo buď uniknout pozornosti některého člena týmu, nebo tělo ztraceného chlapce skryl mimořádně hustý podrost.

Nešlo o opuštěné místo

Starosta vsi François Balique poukázal, že nešlo o žádné zapomenuté a opuštěné místo. Leží asi kilometr jižně od vsi a dospělý tam z ní dojde za 25 minut. „Denně tam procházejí myslivci se psy, často tudy chodí místní, na podzim tam pracovali lesníci,“ vypočítal starosta pro BFM.

Zmizení malého Émila v Alpách:

Zdroj: Youtube

Dodal ovšem, že si nemyslí, že by se právě tam chlapec sám vydal. „Nevím, jestli právě tam zmizel nebo vydechl naposledy. Co se stalo, netuším. V myšlenkách jsem s jeho rodiči. Odpovědi jistě přinese další vyšetřování,“ citovala BBC další vyjádření starosty.

Zmizení malého Émila šokovalo loni 8. července Francii a pátrání po chlapci v okolí maličké alpské vísky 1 200 metrů nad mořem, postižené už dříve několika tragédiemi, sledovala média po celém světě. Policisté, hasiči a desítky dobrovolníků pročesávali celé dny členitý terén v okolí vsi, připomněl Le Monde.

Asi padesátka policistů prohlédává okolí vesnice La Vernet. Ztratil se v ní dvouletý chlapec. Pátrání bylo zatím marné, úřady se domnívají, že jde o únos.Asi padesátka policistů prohlédává okolí vesnice La Vernet. Ztratil se v ní dvouletý chlapec. Pátrání bylo zatím marné, úřady se domnívají, že jde o únos.Zdroj: Profimedia

Nejprve v okruhu pěti kilometrů, později ještě dále. Četníci prohledali každé ze tří desítek stavení, každé auto. Během následujících měsíců vyslechla policie stovky svědků, pátrání se však nikam neposunulo.