Ministr státních aktiv Jacek Sasin a prezident energetické skupiny Enea Paweł Majewski mu koupili v antikvariátu za čtvrt milionu zlotých, tedy za 1,2 milionu korun, historický meč z dob legendárního zakladatele polského státu Měška I.

Co se děje v Polsku.Co se děje v PolskuZdroj: Deník

Středověká zbraň má ozdoby pobité zlatem s křesťanskými motivy. Viditelný je znak ryby lemovaný dvěma rovnoramennými kříži. Odborníci i historici zdůrazňují, že se nepochybně jedná o jedinečný kus velké historické hodnoty pro polskou i evropskou společnost,“ informoval portál Enea.pl. Rádio Maryja uvedlo, že meč by měl být datován do 10. nebo 11. století.

Protest proti zákazu potratů v Polsku
V Polsku zemřela další těhotná žena. Lékaři se bojí lynče

Problémem je, že o tom historici a odborníci, které oslovil polský deník Gazeta Wyborcza, silně pochybují. Například v gdaňské pobočce Sopotské aukční síně, která se specializuje na prodeje historických zbraní, slyšeli o takovém meči poprvé. „Kdyby se něco podobného objevilo na polském trhu, věděli bychom o tom, “ řekl deníku pracovník síně.

Pochybnostem nahrává i postoj firmy Enea. Na dotaz, ze kterého starožitnictví či aukce meč pochází a zda jsou k dispozici fotografie, které jsou standardem při katalogizaci a prodeji každého artefaktu, mluvčí společnosti Berenika Ratajczaková odpověděla: „Byly zpracovány znalecké posudky, které vypracovali nezávislí specialisté. Fotografie jsou k dispozici na našem webu.“

Kdo byl Měšek I.

Měšek I. (asi 935 – 25. května 992) je nejstarším historicky doloženým polským knížetem z rodu Piastovců. První zpráva o něm pochází z roku 963. Zemřel v roce 992.

S jeho vládou bylo spojeno dokončení územního formování polského státu. Roku 965 se oženil s dcerou českého knížete Boleslava I. Doubravkou. Jeho nástupcem byl jeho syn Boleslav I. Chrabrý, který mimo jiné dobyl Prahu.

Zdroj: Wikipedie

Jenže na fotografiích, o nichž se mluvčí zmínila, jsou především Sasin a církevní hierarchové. Z meče pouze špička jílce.

Dar budí pochyby

O pravosti meče pochybuje například profesor Ústavu archeologie a etnologie Polské akademie věd a autor uznávané monografie Měšek I. Záhadný Przemysław Urbańczyk.

„Je to mírně řečeno podezřelé. Ani v západní Evropě se v té době nevyráběly meče se stříbrnými, natož zlatými intarziemi. V Měškově knížectví je to pak absolutně vyloučené. Není to tedy meč z jeho doby a nejspíš je to padělek. Originál z 10. století prostě ve starožitnictví nekoupíte.“

Podle Urbańczyka je v zemi evidováno několik desítek mečů z počátků polské státnosti. „Samozřejmě žádný z nich nemá žádné vykládání a všechny jsou odborníkům známy. A tady najednou spadne z nebe takové překvapení. Zlaté kříže, ryby, křídla. Někdo si z nás dělá legraci. Navíc je obchod s archeologickými památkami v Polsku zakázán,“ řekl odborník.

Připomínka 80. výročí židovského povstání ve varšavském ghettu. Varšava, Polsko, 18. 4. 2023
Na hrdiny z ghetta se zapomnělo. Poláci se pohádali o pohled na historii

Poukázal i na způsob předání daru. Sasin a Rydzyk totiž meč drželi holýma rukama. „A pot je pro tyto artefakty nebezpečný. Také ale všichni mohli vědět, že je to jen padělek,“ poznamenal.

Jeho slova potvrzuje i největší znalec raně středověkých zbraní v Polsku Marcin Biborski. „Stačilo mi se jen podívat na televizi, abych poznal, že je to z 90 procent falzifikát. Neexistuje způsob, jak by meč mohl být po tisíci letech v tak dobrém stavu. Je pravidelný, bez stopy koroze. Kdybych měl v ruce jeho fotodokumentaci, byl bych si jistý, řekněme, na 99,9 procenta. Ale oni nic ukázat nechtějí,“ zdůraznil Biborski.

„Celé to je jen cirkus, ale někdo za jeho výrobu musel dostat zaplaceno. Ale i kdyby to byl originál, tak uvedená cena je podezřele vysoká,“ dodal pro Wyborczu znalec.

Rubrika U sousedů
U sousedůU sousedů. Přečtěte si, co se děje v Německu, Rakousku, Slovensku a Polsku.Zdroj: DeníkV dnešní době víme často mnohem více o tom, co se děje na druhém konci světa, než co se děje těsně u našich hranic, v sousedních zemích České republiky. Proto jsme se rozhodli vám odlehčenou formou přinášet na tomto místě každou neděli zprávy o tom, co se děje „u sousedů“, tedy na Slovensku, v PolskuNěmecku Rakousku.

Informovat vás budou lidé, kteří buď v daných zemích žijí, jako Eliška Gáfriková na Slovensku, Martin Kratochvíl v Polsku, nebo působí u hranic, jako Alexandr Vanžura v Děčíně, nebo Iva Haghofer u rakouských hranic na jižní Moravě. Za inspiraci k vzniku rubriky děkujeme panu Vladimíru Majerovi. Občas přispěji středoevropským pohledem do rubriky i já, evropský editor Luboš Palata.

Přejeme hezké nedělní počtení.