„Mám mimořádnou čest a potěšení ohlásit jménem 248 poslanců kandidaturu Tuska na premiéra. Tento návrh je předkládán nejen jménem poslanců a poslankyň, je to návrh ve jménu více než jedenácti milionů Polek a Poláků, kteří 15. října zvolili opravdu dobrou změnu,“ prohlásil Budka.

Zákonodárcům z dosud vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), která v říjnových volbách sice získala nejvíce hlasů, ale přišla o parlamentní většinu, vytkl, že se jen snaží co nejdéle udržet u moci, přestože volby prohráli. „Nepřekážejte, respektujte výsledek voleb. Uznejte, že si Poláci zaslouží opravdového premiéra,“ vzkázal Budka.

Předseda Občanské platformy Donald Tusk
Předávání moci v Polsku: Novou vládu sestaví Tusk, rozhodli poslanci Sejmu

Jménem klubu poslanců PiS vystoupil dosavadní ministr obrany Mariusz Blaszczak, podle kterého Tusk na cestě k moci nebere na nikoho a na nic ohledy a manipuluje voliči. „Tusk (jako premiér) zacházel s Poláky jako lacinou pracovní silou pracující pro německou ekonomiku,“ prohlásil.

„Vše už tu bylo a pamatujeme si, jak to dopadlo: útěkem do Bruselu pro milionovou penzi,“ řekl na adresu Tuska, který byl premiérem v letech 2007 až 2014 a následně také předsedou Evropské rady.

Očekává se, že Tusk v úterý předloží Sejmu program své vlády a požádá o důvěru. Hlasování by mělo následovat týž den.

Vláda důvěru nezískala

Nová vláda dosavadního polského premiéra Mateusze Morawieckého nezískala důvěru Sejmu, dolní komory polského parlamentu. Pro nový Morawieckého kabinet hlasovalo 190 poslanců, proti bylo 266 hlasů. Žádný z poslanců se nezdržel, vyplynulo z přímého přenosu jednání Sejmu, který tisková agentura PAP vysílala na internetu.

Morawieckého strana Právo a spravedlnost (PiS) sice v říjnových volbách opět získala nejvíce hlasů, přišla však o většinu v parlamentu. Tento fakt nyní potvrdilo i hlasování o důvěře.

Maršálek Sejmu po hlasování vyhlásil přestávku, po které má následovat výběr nového premiéra. Poté, co neuspěl Morawiecki, kterého sestavením kabinetu pověřil prezident Andrzej Duda, spojenec PiS, přechází nyní podle polské ústavy iniciativa na Sejm.

Morawiecki v parlamentu představil programové prohlášení své vlády, pak ho čekalo hlasování o důvěře:

Polský premiér Mateusz Morawiecki opouští summit EU v budově Evropské rady v Bruselu, v pátek 24. března 2023. Ilustrační snímek
V Polsku zřejmě padne vláda Morawieckého. Novým premiérem bude patrně Tusk

Očekává se, že poslanci pověří úkolem sestavit novou vládu Donalda Tuska, vůdce koalice dosud opozičních stran, které v říjnových volbách získaly většinu křesel v novém parlamentu.

Podle předpokladů Tusk, který byl premiérem už v letech 2007 až 2014, v úterý představí Sejmu program své vlády a požádá o důvěru, napsala PAP.

Zdlouhavé předávání moci

Předání moci po volbách, které se konaly v polovině října a ve kterých si Poláci vybrali změnu, po týdny zdržoval prezident Duda, který se snažil udržet své politické spojence co nejdéle u moci, upozornila agentura AP.

Hlasování fakticky končí osm let vlády nacionalistické PiS, která podle názoru jejích kritiků podkopala nezávislost soudů, proměnila státní média v propagandistický kanál a podněcovala předsudky vůči menšinám, jako jsou přistěhovalci a komunita sexuálních menšin LGBT, poznamenala agentura Reuters.

Hned po volbách bylo jasné, že vítězství PiS zřejmě nebude stačit na to, aby dokázalo sestavit vládu:

Předseda PiS Jarosław Kaczyński u volební urny.
V Polsku sečteno. První je Právo a spravedlnost, většinu má ale opozice

Současně hlasování podle agentury otevřelo cestu k vládě široké koalice proevropských stran v čele s Tuskem, někdejším premiérem a bývalým předsedou Evropské rady, který slibuje napravit vztahy mezi Varšavou a Bruselem a uvolnit miliardy eur z fondů Evropské unie, zmrazených v obavě o právní stát v Polsku.

PiS tvrdí, že u kormidla moci bránila polskou svrchovanost a tradice před cizím vměšováním. Uvádí také, že za její vlády stoupla životní úroveň milionů Poláků díky zavedení štědrých sociálních dávek a zvýšení minimální mzdy.

Raketový růst sledovanosti

Od parlamentních voleb zájem veřejnosti o jednání zákonodárců prudce stoupl. Sledovanost parlamentního kanálu na serveru YouTube se raketově zvýšila. Některá zasedání přilákala i více než milion diváků. Jedno z varšavských kin se dokonce rozhodlo vysílat pondělní jednání Sejmu v kinosále na plátno a o vstupenky projevily zájem dvě tisícovky lidí, dodává Reuters.