V Polsku se na příchod omikronové vlny covidové nákazy chystají podobně, jako když se z předpovědi počasí dozvíte, že brzy napadne metr sněhu. Tedy v podstatě nijak. Respirátory jsou v Polsku neznámou věcí, roušky se nosí jen výjimečně.

Naočkovaných je tu 56 procent obyvatel a vláda Práva a spravedlnosti Jaroslawa Kaczynského zřejmě větší ambice ani nemá. Podobné je to s dalšími opatřeními vůči covidu. „Je zbytečné zavádět v Polsku přísnější protiepidemiologická opatření, protože není možné zajistit jejich dodržování,“ prohlásil Kaczynski. Druhým důvodem je, že mezi popírači covidu a odpůrci očkování je mnoho voličů PiS. A Kaczynski už dlouho nedělá nic víc, než že udržuje svoji více než 35pro-centní voličskou základnu a doufá, že to udrží PiS u moci.

Jaderná elektrárna Dukovany.
Jaderné elektrárny v Evropě dostanou šanci. Na dvacet pět let

„Je to podobné, jako to bylo s ANO u vás v Česku. PiS volí většinou chudší, méně vzdělaní lidé, kteří nežijí ve velkých městech. A také převážně penzisté. Na ty se Kaczynski soustředí, těm přidává peníze,“ řekla vnitropolitická odbornice z deníku Fakt Sylwia Nowosinska.

„To, že se do čela opozice opět postavil bývalý evropský prezident Donald Tusk, s nimi nehne. Jedině kdyby Tusk prohlásil, že jim k důchodu přidá víc než Kaczynski,“ doplnila. To samé platí o problémech polské vlády s dodržováním právního státu nebo napětí s EU. V průzkumech vede s 35 % PiS, opoziční Tuskova Občanská platforma má 25 %. Nicméně demokratická opozice má dohromady výrazně vyšší podporu, asi 48 procent.

Stop zelené dohodě EU

V průběhu minulého roku ztratila vláda většinu v Sejmu, kdy malá strana Dohoda odešla do opozice. „Nemůžeme si dovolit prohrávat hlasování, musíme ukázat, že máme většinu,“ prohlásil Kaczynski a konal.

Polský velvyslanec Miroslaw Jasinský
Vztahy s Polskem padají do propasti. Velvyslanec vydržel v Praze měsíc

„Nakoupil“ několik poslanců, uzavřel dohodu s opozičním politikem Pawlem Kukizem. „Přesto i tak musí předseda PiS od jednoho jednání parlamentu ke druhému hledat většinu,“ konstatuje týdeník Politika. Ten však současně dodává, že mluvit o letošním konci vlády PiS je „jako věštit budoucnost z kávové sedliny“.

Naopak jasné je další prohlubování krize s EU. Brusel nevyplatil Polsku kvůli likvidaci nezávislosti soudů mi-liardy eur z Fondu obnovy. Vláda se však ustoupit nechystá. „Pokud nám to nevyplatí, nebudeme plnit Zelenou dohodu EU,“ pohrozil včera v polské státním rádiu vlivný europoslanec PiS a exministr zahraničí Witold Waszczykowski.