"Nebyla to klidná noc, došlo k mnoha pokusům o překročení polské hranice. Z hlášení vojenských velitelů a z toho, co víme z hlášení pohraniční stráže, vyplývá, že všichni, kteří pronikli, byli zadrženi," řekl o situaci ministr Blaszczak. Podle něj je na polské straně hranice nyní nasazeno už přibližně 15 tisíc polských vojáků, z předchozích 12 tisíc.

V okolí Krynek a Bialowieže se dvě skupiny, čítající nejméně několik desítek migrantů, podle rozhlasu dostaly z Běloruska do Polska poté, co překonaly zábrany. "Části osob se povedlo hranici překročit. Všichni byli zadrženi," ujistil Michal Tokarczyk z pohraniční stráže podle televize TVN 24.

Televizní projev francouzského prezidenta Emmanuela Macrona 9. listopadu 2021.
Francie znovu zahájí výstavbu jaderných reaktorů. Chce udržet ceny elektřiny

Televize TVN 24 uvedla, že podle polských vojáků, posilujících ostrahu hranic, jsou migranti pod ustavičným dohledem příslušníků běloruských bezpečnostních složek a ozbrojenci v běloruských uniformách tvoří kordón za zády migrantů, tedy na cestě do běloruského vnitrozemí. 

Polská pohraniční stráž odpoledne zveřejnila video, na němž jsou uprchlíci procházející kolem hraniční bariéry a doprovází je muži v uniformách. "Další příklad cílení běloruských služeb na migranty a spolupráce cizinců s těmito službami s cílem nelegálně se dostat do Polska a EU," komentovala záběry.

Informace o dění na hranicích je ale těžké ověřit, protože v polském pohraničí platí výjimečný stav, a tak média a humanitární organizace nemají do oblasti přístup. Ode dneška platí výjimečný stav i v pohraničním pásmu sousední Litvy, která se ocitla v podobné situaci jako Polsko.

Mluvčí ministra pověřeného koordinováním polských tajných služeb Stanislaw Žaryn dnes v Rádiu Plus označil situaci u obce Kuźnica Bialostocka za dynamickou. Varšava podle něj očekává příliv dalších migrantů, kteří jsou údajně připravováni na tuto cestu v Minsku. "Čekáme, že v příštích dnech nebo dokonce hodinách se skupina imigrantů rozroste," sdělil mluvčí, podle něhož v posledních měsících přicestovalo do Běloruska 10 až 15 tisíc migrantů. U obce Kuźnica Bialostocka uvázlo podle serveru BBC na 4000 migrantů.

Brutální zacházení?

Šéf polského resortu obrany Blaszczak podle AFP popsal, že po pondělním neúspěšném pokusu o hromadný přechod se nyní o překročení hranice pokoušejí menší skupiny. "Víme, že část imigrantů byla rozdělena na menší skupiny, které budou sloužit k rozšíření krizové situace na hraniční linii," uvedl rovněž mluvčí Žaryn. Ministerstvo obrany přitom viní Bělorusko, že migranty zastrašuje, aby je donutilo hranici překročit.

Běloruská pohraniční stráž ve středu opět obvinila polskou stranu z brutálního zacházení s migranty, což doložila záběry na čtyři zakrvácené kurdské uprchlíky. Soustřeďování vojáků na obou stranách hranice budí obavy z vyhrocení situace a Varšava obviňuje Moskvu, hlavního spojence Minsku, že stojí v pozadí nynější krize, poznamenala agentura AFP.

Migranti nejen z Blízkého východu poblíž běloruského města Grodno na hranici s Polskem 8. listopadu 2021
Hybridní útok? Migrační krize je hrozbou pro celou EU, míní polský premiér

Varšava, Vilnius, Riga a další země Evropské unie viní autoritářský režim Alexandra Lukašenka, že migranty používá k "hybridnímu útoku" v odvetě za sankce, které EU uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv při potlačení protestů po loňských prezidentských volbách. Ve Varšavě bude ve středu o situaci jednat předseda Evropské rady Charles Michel.