Tusk a jeho ministři přijeli k prezidentskému paláci autobusem v bílé a červené barvě polské vlajky a s nápisem: „Děkujeme ti, Polsko!“. Vítali je jásající příznivci, popsala AP.

Nový premiér v úterý v Sejmu řekl, že Polsko se pod vedením nové vládní koalice vrátí na místo, které mu v Evropě náleží. Slíbil také, že jeho vláda bude usilovat o mobilizaci Západu na pomoc Ukrajině čelící ruské agresi. Jeho kabinet následně v hlasování podpořilo 248 zákonodárců, 201 bylo proti.

Vláda premiéra Donalda Tuska získala v úterý večer důvěru parlamentu:

Donald Tusk se stal novým polským premiérem
Donald Tusk slaví. Nová polská vláda získala důvěru poslanců Sejmu

Úterní jednání Sejmu narušil incident, kdy poslanec ultrapravicové Konfederace Grzegorz Braun hasicím přístrojem zhasil židovský svícen menoru hořící v předsálí parlamentního sálu.

Volby vyhrála PiS, ale… 

V říjnových parlamentních volbách zvítězilo Právo a spravedlnost vedené Jaroslawem Kaczyńským, v Sejmu však získala většinu Tuskova Občanská koalice společně se středovou Třetí cestou a Novou levicí, které tvoří současný kabinet. Duda nejprve pověřil sestavením vlády nyní už bývalého ministerského předsedu Mateusze Morawieckého, poslanci však jeho kabinet nepodpořili.

Duda je blízkým spojencem PiS a analytici očekávají, že může Tuskovu kabinetu komplikovat uskutečnění některých bodů volebního programu. Strany nové koalice si jako prioritu vytkly obnovení principů právního státu v Polsku, kvůli jejichž porušování vedla s Varšavou v uplynulých letech spory Evropská komise.

Mateusz Morawiecki
Nová vláda Morawieckého nezískala důvěru v Sejmu. Premiérem by mohl být Tusk

Tusk byl premiérem už v letech 2007 až 2014, pak jako předseda Evropské rady předsedal summitům Evropské unie. Ve volební kampani slíbil napravit vztahy s Bruselem, který kvůli pochybám o kvalitě právního státu za dřívějších vlád PiS zablokoval Varšavě miliardy eur z fondů EU. Tusk v úterý slíbil, že „přiveze z Bruselu miliardy eur“, čímž se zjevně odkazoval právě na zmrazené unijní fondy.

Po letech sporů mezi Varšavou a Bruselem za minulé vlády přináší jmenování Tuska naděje na lepší vztahy Polska se zbytkem Evropské unie, podotkla dnes agentura Reuters.

Gratulace od českého premiéra

Český premiér Petr Fiala Tuskovi ke jmenování předsedou vlády pogratuloval. „Přeji Vám, aby pod Vaším vedením Polsko nadále prosperovalo, a věřím, že se bude prohlubovat úzká spolupráce mezi našimi zeměmi, jako sousedy i spojenci v EU a NATO. Bude mi potěšením Vás brzy přivítat v Praze,“ napsal na sociální síti X.