„Každý týden v dopisech a na sociálních médiích nalézám hrozby na adresu mých nejbližších, rozsudky smrti a přísliby atentátu na mne. Tento měsíc mi policie sdělila, že ohrožení atentátem je reálné a konkrétní jako nikdy dříve. Proto žádost o ochranu,“ uvedl Tusk na twitteru.

Mluvčí PO Jan Grabiec dříve řekl televizi TVN 24, že kromě informací šlo i o konkrétní události svědčící o riziku „fyzického ohrožení“, o čemž strana informovala policii a příslušné služby. Naposledy policie poskytla informace, že Tusk čelí konkrétnímu ohrožení, a z toho pramenilo rozhodnutí úřadů o přidělení ochrany.

Předseda liberální strany SaS Richard Sulík (vlevo) s prezidentem Gašparovičem
Slováci už nebudou platit koncesionářské poplatky. Kritici: Hrozí zestátnění

„Výhrůžky jsou stálou, dá se říci neoddělitelnou součástí politiky Bohužel v Polsku spor dosáhl takového bodu, že se výhrůžky týkají skoro všech. Ale tady mluvíme o konkrétní situaci a o konkrétním ohrožení, které policie vyhodnotila jako věc vyžadující zásah,“ dodal.

O přidělení příslušníků Služby ochrany státu (SOP) rozhoduje ministr vnitra. O Tuskově ochraně tak musel rozhodnout ministr Mariusz Kamiński, poznamenala TVN 24.

SOP ze zákona chrání prezidenta i bývalé prezidenty, předsedu a místopředsedy vlády a šéfy obou komor parlamentu, tedy maršálky Sejmu a Senátu, jakož i ministry vnitra a zahraničí. K úkolům SOP ale patří také ochrana dalších osob v zájmu státu. Ochranu SOP má v současnosti přidělenu také předsedkyně ústavního soudu, napsal list Gazeta Wyborcza.

Atentát na starostu Gdaňsku

Připomněl, že o Tuskově ochraně se začalo mluvit v souvislosti s politikovým cestováním po celém Polsku kvůli setkávání s voliči. Otevřenost a přístupnost opozičního vůdce přitom kontrastovala s přístupem šéfa vládnoucí strany Jaroslawa Kaczyńského, chráněného kordony tělesných strážců a nedostupného pro člověka z ulice. Nicméně i Tusk měl strážce, ovšem až dosud ze soukromé firmy.

Přidělení státní ochrany dal deník do souvislosti s atentátem na starostu Gdaňsku před třemi lety.Třiapadesátiletého Pawla Adamowicze 13. ledna 2019 přímo na pódiu před televizním kamerami během charitativního koncertu napadl a pobodal tehdy sedmadvacetiletý útočník, jehož zadrželi na místě. O den později Adamowicz, který stál v čele přístavního města na severu Polska více než 20 let, zraněním podlehl.

Papež František (vlevo) se vítá s emeritním papežem Benediktem při jmenování kardinálů
Zdraví emeritního papeže Benedikta se náhle zhoršilo, potvrdil Vatikán

Vdova vzápětí obvinila veřejnoprávní televizi TVP, ovládanou vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), z nepřímého podílu na vraždě manžela. „Mého muže zabila slova,“ prohlásila Magdalena Adamowiczová, podle které si vrah vybral oběť kvůli „jazyku nenávisti“ proti opozičním politikům v provládní televizi.

Na ustavičné výpady provládní televize si stěžuje i Tusk, který bývá pokládán za hlavního protivníka Kaczyńského. Svého času jej totiž dokázal ve volbách porazit.