Třicetiletá Izabela podle médií zemřela poté, co jí lékaři odmítli provést interrupci. K jejímu úmrtí přispěl podle kritiků nález ústavního soudu z loňského října, který prakticky postavil interrupce v Polsku mimo zákon.

Už žádná další

Lidé se svíčkami v rukou a s transparenty hlásajícími "už žádná další (mrtvá žena)" prošli dnes podle organizátorů desítkami polských měst, včetně jihopolského města Pszczyna, kde zemřelá žila. Rodina Izabely uvedla, že žena podlehla ve 22. týdnu těhotenství septickému šoku. Vyšetření již před tím zjistila vážné poškození plodu, lékaři ale údajně v souladu se zákonem čekali, dokud srdce plodu nepřestane bít.

Po odumření plodu se rozhodli pro císařský řez, srdce pacientky se ale cestou na operační sál rovněž zastavilo a ona navzdory snahám lékařů ji oživit zemřela, uvedla advokátka Jolanta Budzowská, která právně zastupuje rodinu zesnulé.

Až do nálezu ústavního soudu, kterému dominují soudci dosazení vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), byly v Polsku přípustné potraty ve třech případech: když těhotenství bylo důsledkem znásilnění či incestu, když ohrožovalo život matky, a když lékaři zjistili těžké, nezvratné a nevyléčitelné poškození plodu. Z tohoto posledního důvodu bylo legálních interrupcí nejvíce, skoro tisíc ročně. Podle ústavního soudu ale právě toto ustanovení odporovalo polské ústavě, tedy faktu, že žena musí porodit i těžce poškozené dítě.

Její srdce také bilo

"Její srdce také bilo," stálo na transparentech některých účastníků dnešní demonstrace. Ve Varšavě se do demonstrace zapojil i bývalý polský premiér a předseda Evropské rady Donald Tusk, který teď stojí v čele nejsilnější opoziční strany v zemi. Demonstranti se shromáždili před budovou ústavního soudu a následně se vydali k ministerstvu zdravotnictví.

"Protipotratové zákony zabíjejí Polky. Je to kruté, děsivé," řekla televizi TVN24 jedna z žen, které přišly na protestní akci do města Pszczyna.

Zpravodajský server Onet.pl zveřejnil rozhovor s manželem jiné ženy, která podle něj zemřela v červnu za podobných okolností. Vláda tvrdí, že za Izabelinu smrt rozhodnutí soudu vinu nenese a že se spíš jednalo o chybu lékařů.