"Nevěřte všemu, co slyšíte o lidech souložících se zvířaty. Polští ministři zkoušejí taktiku extrémního šokování, aby varovali lidi před nebezpečím představovaným cizinci," glosoval akci dvou polských ministrů z tohoto týdne server Politico.

Polsko řeší sex s krávou

Co se v Polsku stalo? Ministr vnitra Mariusz Kamiński a ministr obrany Mariusz Błaszczak uspořádali v pondělí 27. září tiskovou konferenci, kde prohlásili, že u desetiny migrantů z Blízkého východu, uvízlých na polských hranicích, bylo zjištěno, že mohou být spojeni s terorismem, organizovaným zločinem a pašováním lidí. To ale pořád nebyl zlatý bod tiskovky.

Ten nastal, když ministři ukázali snímek muže souložícího s krávou. Podle nich byl ten snímek nalezen v mobilním telefonu jednoho z migrantů a představuje "důkaz zoofilie", před kterou se musí Polsko chránit. "Znásilnil krávu a chtěl se dostat do Polska?" provázel tento záběr popisek ve státní televizi TVP.

Na tiskovou konferenci rychle zareagovala polská opozice, jejíž členové kritizovali ministry, že se uchylují k islamofobii v té nejpokleslejší formě. Tiskovou konferenci označili opoziční politici za trapnou.

Podle Politico navíc začala řada lokálních médií okamžitě upozorňovat na to, že snímek ve skutečnosti nepochází z mobilního telefonu, ale jde o staré záběry, které se dají stáhnout z internetu. Navíc prý nešlo ani o krávu, ale o koně, což ovšem na věci samé příliš nemění.

"Věřte nám, jsou nebezpeční"

Oba polští ministři na tiskové konferenci dále uvedli, že se podařilo ověřit identitu několika stovek nelegálních přistěhovalců pokoušejících se projít přes Bělorusko do Polska a že dvě třetiny z nich byly vybrány k "hloubkovému prověření", protože mohou údajně představovat hrozbu pro polskou bezpečnost.

Podle ministrů může mít čtvrtina z této skupiny "nebezpečná spojení", případně se "účastnila nezákonných praktik". Jeden afghánský uprchlík měl být například účastníkem ruského vojenského výcvikového kursu.

"Mezi migranty byli objeveni lidé s bojovým výcvikem, zkušení v zacházení se zbraněmi. Dvacet procent z nich mělo často mnohaleté kontakty s územím Ruské federace," řekl mluvčí polských tajných služeb Stanisław Żaryn.

Důkazy o údajném spojení migrantů s Ruskem měly představovat například lístky z veřejné dopravy, vstupenky na fotbalové zápasy nebo snímky ruských turistických atrakcí.

Oba ministři pak na tiskové konferenci promítli ještě fotografie, které měly být rovněž nalezeny v telefonech migrantů, a které zachycovaly mrtvá těla, veřejné popravy, kulomety nebo údajná tajná setkání teroristických buněk.

"Materiály, které dnes ukazujeme, svědčí o výzvě, které čelí příslušníci pohraniční stráže a vojáci polské armády na polské běloruské hranici," řekl polský ministr obrany. "To jsou lidé, kteří útočí na polskou hranici," dodal.

"Migranti umírají"

"Šokujícím spojováním migrantů, uvízlých na polských hranicích, s hrůznými způsoby trestné činnosti zabředává Polsko stále hlouběji do skandálu ohledně svého jednání s lidmi, kteří s pozvolným příchodem chladnějšího počasí čelí na hranicích stále drsnějším podmínkám," glosoval tiskovku polských ministrů britský deník Independent.

Novináři Independentu připomněli nedávnou zprávu o tom, že čtyři migranti již na polské hranici zemřeli a že v zemi nikoho táboří již několik týdnů velká skupina Afghánců.

Podle polské vlády představují migranti z Blízkého východu nástroj "hybridní války" běloruského režimu Alexandra Lukašenka, který je schválně posílá k hranicím schengenského prostoru.

I v polské veřejnosti však podle Independentu narůstá hněv a nespokojenost kvůli tomu, že polské úřady neposkytují lidem v bezvýchodné situaci na hranici prakticky žádnou humanitární pomoc. 

close Deník proti fake news. info Zdroj: Deník zoom_in Deník proti fake news. "Teď se dokonce zdá, že polská vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) líčí migranty kvůli svým vlastním zájmům jako ozbrojené a že se pomocí trýznivých fotografií se zločiny a sexuálními zvrácenostmi snaží naznačit, že všichni představují hrozbu pro národní bezpečnost a pro polskou křesťanskou kulturu," píše Independent.

Migranti mají podle britského deníku jen malou šanci na nejnovější vládní obvinění reagovat. Nouzový stav na polských hranicích udržuje novináře a zástupce nevládních organizací mimo dosah lidí, kteří tam uvízli, a běženci zadržovaní v detenčních centrech zase nemohou mluvit s novináři.

Není to poprvé

Poslední obrat vládní rétoriky připomíná podle Independetu démonizaci uprchlíků, kterou polská vládní strana PiS spustila během poslední migrační krize v roce 2015. Tehdejší stranický vůdce Jaroslaw Kaczyński tvrdil, že běženci mohou nakazit polský lid neznámými nemocemi.

Opoziční vůdce Donald Tusk se podle Independentu snaží najít k otázce migrantů takový postoj, aby nevypadal ani slabě, ani krutě. "Tusk se snaží zůstat vyvážený mezi argumenty pro otevřenou hranici a obviňováním vlády, protože ví, že přílišný příklon na jednu či druhou stranu by ho mohl stát politické body. Polská společnost je totiž obecně protipřistěhovalecká," uzavírá pro Independent Renata Mieńkowská, politoložka z Varšavské univerzity.