Kvůli požáru u Odemiry bylo preventivně evakuováno na 1400 lidí z 19 vesnic, čtyř turistických ubytovacích zařízení a jednoho kempu. Evakuace se týkaly i okolí obce Monchique, tato oblast je populární mezi turisty kvůli termálním pramenům. Přerušen byl také provoz na několika silnicích.

Do boje s plameny u Odemiry bylo nasazeno na 850 hasičů, jimž pomáhají piloti se šesti hasicími letadly. Práci jim ale komplikuje vítr a vysoké teploty, které se blíží 40 stupňům Celsia.

Hasičům se podle dopoledního sdělení civilní ochrany podařilo stabilizovat perimetr, nicméně požár pod kontrolou stále nemají.

Pohled na zaplavenou obchodní čtvrť poblíž města Kamnik ve Slovinsku
Čechy děsí záplavy ve Slovinsku i požáry na Sardinii. Cestovky klienty uklidňují

Lesy v Portugalsku od víkendu hoří také u města Castelo Branco v centrální části země, kde už se situace zlepšila. Stále tam ale zůstávají stovky hasičů. Lepší je situace také u města Leira nedaleko poutního místa Fátima.

Portugalsko čelí jako další země jižní Evropy teplotám kolem 40 stupňů. Ve třech oblastech země kvůli tomu platí varování před extrémními teplotami, ve 120 obcích je vyhlášen nejvyšší stupeň varování před lesními požáry.

Češi v Portugalsku

V cestovatelském systému Drozd se pro Portugalsko zaregistrovalo 190 Čechů. Požár je aktuálně v oblasti, která není turisticky exponovaná, šíří se do oblasti Algarve, kde čeští turisté jsou. Na ambasádu v Lisabonu se zatím nikdo neobrátil s žádostí o konzulární asistenci. Čechům zaregistrovaným v systému Drozd zastupitelský úřad už poslal upozornění na šířící se požáry.

V takové peklo se kvůli obřím požárům letos v červenci proměnilo Řecko
Za posledních sedm let v Evropě shořela plocha o rozloze Belgie

V systému Drozd také už v pondělí vyšlo varování kvůli bouři v oblasti Baltského moře, která způsobila komplikace v námořní i letecké dopravě. „Z důvodu bouře nad Baltským mořem doporučujeme počítat s možností rušení spojů a uzavírkami mostů. Vždy si předem ověřte provoz na stránkách příslušných dopravců,“ upozornilo ministerstvo zahraničí.