Domy se podle rozhlasové stanice SWR zhroutily ve středu v noci v německém státě Porýní-Falc. Dalším 25 stavbám hrozí pád v okrese Schuld bei Adenau. Situaci tamní složky hodnotí jako extrémně nebezpečnou.

Při záchraně osob se také utopili dva zasahující hasiči. Do boje s velkou vodou pak Německo nasadilo armádu, aby pomohla obyvatelům, kteří v oblasti uvízli. I další dny budou přitom pro jihozápad země krizové. Až do pátku zde meteorologové varují před silnými bouřkami.

Podle zpravodajského serveru The Gurdian je v nejlidnatějším regionu země narušena rovněž železniční, silniční a říční doprava. 

Kvůli prudkým záplavám je v ohrožení pět lidí v domě v obci Waxweiler, který je ze všech stran obklopen vodou. Záchranáři se k nim nemohou dostat ani na člunech, čekají proto na pomoc vrtulníku, uvádí SWR.

Premiérka spolkové země Porýní-Falc Malu Dreyerová označila situaci za katastrofální. "Mnoho lidí je stále v nebezpečí," prohlásila. V postižených oblastech je přerušeno mnoho komunikací, silnice blokují popadané stromy. Premiér Severního Porýní-Vestfálska, které je nejlidnatější německou spolkovou zemí, Armin Laschet by měl dnes odpoledne navštívit místa postižená povodní.

Zdroj: Youtube

Rozvodněný Rýn

Stav nouze je pak vyhlášen v městě Hagen, kde se rozlil Rýn. Podle tamního krizového štábu by měla voda dosáhnout čtyřset leté úrovně, uvedla německá veřejnoprávní televide WDR.

Na většině území Severního Porýní-Vestfálska je přerušeno železniční spojení. Zaplavena byla i část dálnic. Stovky tisíc domácností jsou bez elektrického proudu.

Německé úřady oznámily, že části Rýna na jihu Německa byly dnes uzavřeny pro lodní dopravu kvůli zvýšení hladiny vody po nedávných silných deštích. Říční doprava byla zastavena mezi Maxau nedaleko Karlsruhe a Iffezheimem, uvedl mluvčí německého úřadu pro vnitrozemskou plavbu. Omezení patrně přetrvá do víkendu a a zabrání plavidlům v cestě do Švýcarska, dodal. Vysoká voda znamená, že není dostatek prostoru k proplutí pod mosty. Lodní doprava v severních částech řeky je stále v provozu.

Zdroj: Youtube

Silný déšť vyvolaný tlakovou níží Bernd zaplavil už předchozí noci v některých německých regionech sklepy, silnice a pozemky. 

"Tuto situaci vidíme běžně jen v zimě," řekl WDR Bernd Mehlig, úředník pro životní prostředí z oblasti Severního Porýní-Vestfálska, nejvíce postižené oblasti. "Něco takového, s touto intenzitou, je v létě zcela neobvyklé," dodal.

Podle zahraničních médií jsou části Hagenu doslova izolované a nepřístupné. Bylo zde dokonce nutné evakuovat dům s pečovatelskou službou. Situace je složitá v Düesseldorfu. 

Záplavy vyvolané dešti si vyžádaly v Belgii nejméně další čtyři mrtvé

Nejméně čtyři mrtví přibyli dnes k obětem záplav na východě Belgie. Jejich těla našli záchranáři v oblasti města Verviers, informovala agentura AFP. Podle stanice RTBF v Belgii už vodní živel rozbouřený v posledních dnech intenzivními dešti připravil o život šest lidí.

Záplavy sužují zejména Valonsko, které leží na jihu a východě Belgie. Nejvíce postižené jsou postižené jsou obce Theux a Pepinster a lázeňské město Spa, ležící blízko Verviers ve valonské provincii Lutych.

Ve značné části frankofonního Valonska musela být v noci na dnešek kvůli řadě incidentů postupně přerušena železniční doprava. Problémy způsobily popadané stromy, zaplavené tratě, sesuvy půdy i vykolejené vlaky, sdělilo podle AFP vedení železniční společnosti Infrabel.