Ani noc na pondělí nebyla úplně klidná, napsal zpravodajský server 24ur. Hasiči zasahovali v 57 případech při odstraňování následků povodní, a to především v Pomurském regionu a v Korutanech.

Některé oblasti zůstávají zaplavené a řada silnic je stále uzavřena. Tam, kde voda odtekla, po sobě zanechává spoušť, bahno a sutiny. V postižených oblastech zůstává kvůli podmáčené půdě vysoké riziko sesuvů. Ty ve velkém rozsahu začaly již v neděli, zejména v Korutanech a v údolí řeky Savinja.

Pohled na zaplavenou obchodní čtvrť poblíž města Kamnik ve Slovinsku
Čechy děsí záplavy ve Slovinsku i požáry na Sardinii. Cestovky klienty uklidňují

Řada vesnic či domů byla odpoledne stále odříznutá od okolí, píše agentura STA. Na severu země některé oblasti byly přístupné jen z Rakouska. Šéf civilní ochrany Leon Behin uvedl, že se situace pomalu zlepšuje, ale návrat k normálu je ještě daleko.

Podle premiéra Roberta Goloba se povodně dotkly dvou třetin země a způsobily škody za nejméně 500 milionů eur (12 miliard korun), píše agentura APA. Podle agentury AP jsou pod vodou stále celé vesnice, dálniční síť je přerušená na řadě míst a několik mostů se zřítilo. Zástupci podnikatelů tvrdí, že škody na hospodářství jsou ohromné.

Česko nabízí pomoc

Slovinsko požádalo o pomoc státy Severoatlantické aliance a Evropské unie. Potřebuje především těžkou techniku a vrtulníky pro záchranné akce. Helikoptéry poslaly do zasažené země Chorvatsko či Maďarsko, své stroje nabídlo i Rakousko, Španělsko či Ukrajina.

Po NATO Slovinsko žádá pět těžkých vojenských vrtulníků.Těžkou techniku vysílají do Slovinska Francie a Německo. Česká republika nabídla tři těžké mostové soupravy, které mohou nahradit části zničené infrastruktury.

Pohled na zaplavenou obchodní čtvrť poblíž města Kamnik ve Slovinsku
Drama ve Slovinsku: Záchranáři vysvobodili těhotnou ženu, sami přišli o základnu

Podle Agentury pro životní prostředí se průtoky řek pomalu zmírňují. Výstraha před povodněmi ale nadále platí v Pomurském a Podrávském regionu a podél řeky Krky. Na úterý meteorologové hlásí převážně slunečné počasí.