Nejhorší požár diskotéky za posledních třicet let. Tak španělské úřady i média hovoří o nedělní tragédii, která zahalila město Murcia do smutku. Požár zde zasáhl tři sousedící noční kluby v době, kdy se v nich pořádaly společenské akce, což mělo fatální následky.

„V La Fonda jsme slavili bratrancovy třicáté narozeniny, měli jsme i rezervovaný VIP salonek v druhém patře,“ uvedl pro deník El Español Nikaraguec Alan Antonio.

Střelba v Rotterdamu si vyžádala několik mrtvých
Střelba v Rotterdamu si vyžádala nejméně tři oběti. Motiv útočníka není znám

„Jelikož mi nebylo dobře, odešel jsem domů dřív, ale ostatní pili a tančili dál. V pět hodin ráno mi pak volala manželka. Velmi vystrašená mi sdělila, že hořelo a že část mé rodiny zůstala uvnitř nočního klubu,“ vylíčil.

Upřesnil, že mezi údajnými oběťmi měl být právě jeho bratranec, a také oslavencův bratr, matka, manželka a tři příbuzní. „Nic o nich nevíme, byli jsme i v nemocnicích, ale tam nejsou. Nejspíš jsou mrtví,“ konstatoval Antonio. „Zemřela mi tam rodina a přátelé. Nyní čekáme na potvrzení policie, která nám pouze sdělila, že našla nějaká těla a že musíme jít s týmem psychologů,“ dodal.

Zdroj: Youtube

El Español pak upřesnil, že všichni zesnulí jsou z Nikaraguy. Podle informací tohoto deníku zahynulo v klubu nejméně třináct lidí.

Mami, miluji tě, zemřeme

Zatímco hasiči bojovali s plameny, město zřídilo centrum, kde se mimo jiné psychologové věnovali hostům diskotéky a příbuzným obětí. Na místě byl i vystrašený otec Jairo, který čekal na jakékoliv informace o své dceři. „Jsme velmi nervózní. Chceme vědět, co se stalo, i když to bude ta nejhorší zpráva. Nikdo nám však zatím nic neříká,“ sdělil Jairo reportérovi rozhlasové stanice Cadena Ser.

Poté jim přehrál na mobilním telefonu zvukovou zprávu, kterou dívka poslala své matce. „Mami, miluju tě, zemřeme tady,“ bylo v ní slyšet spolu s křikem dalších lidí. Co se s osmadvacetiletou ženou stalo, stále není jasné.

O hrůzném zážitku promluvili i lidé, kterým se podařilo před šířícím se požárem uniknout. „Odešli jsme necelou minutu předtím, než se spustil alarm, zhasla světla a někdo začal křičet, že hoří,“ uvedl pro agenturu Reuters jeden z přeživších, který si přál zůstat v anonymitě.

Zmanipulované fotky dívěk ze španělského městečka Almendralejo vytvořili nezletilí chlapci, zjistila policie. Ilustrační snímek
Falešné nahé fotky dívek pobouřily Španělsko. Policie má viníky, jsou nezletilí

Bohužel, jeho rodinní příslušníci takové štěstí nejspíš neměli. „Pohřešujeme sedm příbuzných,“ upřesnil. I v jeho případě se mělo jednat o další narozeninovou oslavu, která se v tu chvíli v budově pořádala.

Požár se vyšetřuje

Příčina požáru se nadále zjišťuje, úřady však dle deníku El País potvrdily, že se začal šířit z klubu La Fonda, kde se měly nacházet i všechny oběti. Dosud nalezená těla nyní čeká identifikace. „Vzhledem k jejich stavu proběhne pomocí testů DNA,“ upřesnili policisté.

Zatím se podařilo ztotožnit pouze tři osoby.

 Při požáru v nočním klubu Teatre v Murcii na jihovýchodě Španělska zemřelo nejméně 13 lidí. Při požáru v nočním klubu Teatre v Murcii na jihovýchodě Španělska zemřelo nejméně 13 lidí.Zdroj: Bomberos/ayuntamiento de Murcia, via AP

Předseda vlády Murcijského regionu v pondělí pro stanici TVE uvedl, že se už mělo podařit najít všechny pohřešované osoby. Dodal ale, že se čeká na potvrzení od policie. Ta však podle El Español nevyloučila, že se najdou ještě další oběti.