Evakuace, která se dotkla i stovek českých turistů, byla v řadě případů překotná. Podle odhadů českého ministerstva zahraničí je na Rhodosu nyní 4000 až 5000 českých turistů, velké části se ale krizová situace netýká, protože jsou v zatím bezpečné oblasti na severu ostrova. Právě tam leží i mezinárodní letiště. Ani Letiště Praha zatím lety neruší.

Podle Černínského paláce v tomto okamžiku není potřeba posílat letecký speciál pro Čechy, kteří byli kvůli požárům evakuováni z turistických letovisek. Klienty CK Fischer a Exim Tours, kteří uvázli v požárem zasažených oblastech, dopraví do ČR repatriační let společnosti Smartwings. Tento český letecký dopravce dnes vypraví i speciální let z Rhodosu do Bratislavy, který si objednaly slovenské cestovní kanceláře pro své klienty.

Lidé prchají před požárem na ostrově Rhodos:

Zdroj: Youtube

Většina z evakuovaných místních a turistů se do bezpečí dostala po silnici, několik tisíc jich z pláží odvezly desítky lodí, pobřežní stráže i soukromníků. Mnozí ale popsali, že museli jít kilometry pěšky. Začátek evakuace byl tak překotný, že někteří si nestihli ani zabalit věci a hotel opustili i bez osobních dokladů.

Mnozí turisté popsali evakuaci jako chaotickou. Místní úřady pro zasažené uvolnily školy, sportovní halu či trajekty, někteří se dostali do náhradních hotelů, kde část z nich strávila noc na zemi.

Mluvčí řeckých hasičů Jannis Artopoios se v rozhovoru s BBC za „chaos“ omluvil a zásah proti požáru popsal jako nejsložitější, jakému kdy útvar čelil. Místním hasičům v boji s plameny pomáhají zahraniční posily, o víkendu dorazily mimo jiné týmy ze Slovenska a Rumunska. Slovenští hasiči na facebooku situaci popsali jako extrémně složitou. Řecko zažívá vlnu extrémních veder, teploty se už týden pohybují kolem 40 stupňů, dnes se čeká až 45 stupňů.

Evakuovaní Češi

Turisté, kteří pobývají na řeckém ostrově Rhodos sužovaném požáry, se mohou obracet na nouzovou linku českého velvyslanectví v Athénách. Telefonní číslo je +30 694 4733 769. 

Linky, kam se mohou obracet zahraniční turisté, zřídily i řecké úřady.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes ráno situaci označil za komplikovanou. Dodal, že elektrické i mobilní sítě na Rhodosu mají výpadky. Problém je také s dopravou po samotném ostrově, chybí taxíky a autobusy částí území neprojedou. Konzulární úřad eviduje desítky případů českých turistů, kteří přišli o cestovní doklady. 

Někteří museli hotely či penziony opustit velmi rychle, někteří se evakuovali rovnou z pláží. Řecká policie by měla v takových případech vydat potvrzení o ztrátě dokladů, s kterým budou lidé moci odcestovat, řekl ČTK Martin Smolek, vrchní ředitel právní a konzulární sekce ministerstva zahraničních věcí (MZV).

Turistům, kteří mají zaplacený zájezd a mají na ostrov v blízké době odletět, doporučuje české MZV, aby se zaregistrovali do databáze Drozd. Úřad se pak s nimi může v případě potíží lépe spojit. České ministerstvo zahraničí vysílá do Řecka dva členy speciálního konzulárního týmu, kteří budou asistovat českým turistům. Dva důstojníky pošlou také hasiči.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je Česko připravené vyslat na řecký ostrov Rhodos letadlo a pomoci při případné evakuaci Čechů. Později dodal, že armáda má pro případnou pomoc připravená dvě letadla. Kvůli požárům na jihovýchodě Rhodu musely být evakuovány stovky českých turistů. „Jsme v kontaktu s českými občany, diplomaty i cestovními kancelářemi. Zástupci ministerstva zahraničních věcí pomáhají lidem přímo na místě. Jsme připraveni vyslat vládní letadlo a poskytnout pomoc při případné evakuaci našich občanů,“ uvedl ministerský předseda.

Také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na twitteru už dnes dříve uvedl, že vyslání vládního speciálu zatím nebylo potřeba. „…pokud by to bylo potřeba, vládní letadlo pro naše lidi na Rhodos samozřejmě pošleme. Zatím cestovní kanceláře jejich přepravu zpět do ČR zvládají a o pomoc nepožádaly,“ napsal. Vyzval veřejnost, aby nepropadala panice a sledovala spolehlivé zdroje informací.

Vládu dnes kvůli postupu při evakuaci turistů kritizovali zástupci opozice. „Může se nám to líbit nebo ne, ale politika je někdy o symbolech. A to, že tahle vláda pošle tisícům Čechů na hořícím ostrově Rhodos dva konzulární úředníky, a ne naše letadlo, které by je přivezlo domů a které jindy vláda velmi ochotně půjčuje, je symbol jako blázen,“ napsal na twitteru poslanec Radek Vondráček (ANO).

Cestovky cesty na Rhodos ruší, nabízí bezplatné storno

Cestovní kanceláře Fischer a Exim Tours cesty ostrov Rhodos ruší. Zákazníkům, kteří měli odletět dnes ráno, v sobotu cestovní kanceláře nabídly bezplatné storno nebo změnu na jiný zájezd. Klienty, kteří byli v sobotu na Rhodosu evakuováni a dnes měli odletět, se podařilo dostat do Česka. Mateřská skupina obou cestovních kanceláří dnes v noci vyšle repatriační let z Prahy, který přepraví Čechy z nejvíce zasažených oblastí.

Čedok v noci také vypraví repatriační let, zároveň nabídne změnu zájezdu či termínu lidem, kteří mají na jih Rhodosu odcestovat v pondělí. CK Blue Style uvedla, že ruší zájezdy na jih ostrova, nabídne klientům změnu termínu, místa či stornování zájezdu.

Mluvčí Letiště Praha Michal Procházka uvedl, že v noci přistály v Praze z Rhodu dva lety, další přistál dopoledne. Všechna letadla byla společnosti Smartwings. Další let z Rhodu přistane v Praze podle Procházky v noci. Dodal, že se zatím lety z řeckého ostrova neruší a nemění.

Smartwings dnes vypraví také evakuační let z Rhodu do Bratislavy. Let si objednaly slovenské cestovní kanceláře, aby z místa dostaly své klienty. Letadlo odletí dnes v 18:55 místního času z mezinárodního letiště Rhodos, sdělila Dufková. Podle největší slovenské cestovní kanceláře Satur bude repatriační let přednostně určen pro rodiny s dětmi. Druhý let z Rhodu je naplánován zhruba dvě hodiny po půlnoci na pondělí. Letadlo přistane v Brně, odkud Satur klientům zajistí přepravu autobusem do Bratislavy.

Lesní požár na ostrově Rhodos
Ničivé požáry v Řecku: Na ostrově Rhodos evakuovali stovky turistů, i Čechy

Německá TUI zatím zrušila všechny odlety na Rhodos do úterý 25. července včetně. Zákazníci, kteří jsou momentálně na Rhodosu, se vrátí domů původně naplánovaným letem. Na ostrově má TUI na 40 tisíc klientů, z nichž skoro 8000 se kvůli požáru muselo evakuovat.

Nízkonákladová aerolinka Jet2 na twitteru uvedla, že zrušila všech pět odletů na Rhodos naplánovaných na dnešek. „Ta letadla na Rhodos pošleme bez zákazníků na palubě, abychom mohli dopravit klienty zpět do Spojeného království,“ citovala z prohlášení Jet2 agentura Reuters.