Kromě řeckého Rhodosu, který již od víkendu sužují ničivé požáry, jež ohrozily i řadu českých turistů, začalo ve čtvrtek odpoledne hořet i na dalším turisty oblíbeném ostrově. Tentokrát se obětí plamenů stal chorvatský ostrov Čiovo v blízkosti Trogiru a Splitu. Sociálními sítěmi se začaly šířit děsivé záběry ohnivého pekla, s nímž bojovalo téměř 150 hasičů z okolních stanic. 

Požáry ve vesnici Gennadi na ostrově Rhodos v jihovýchodním Řecku v úterý 25. července 2023
Požáry? Zůstali jsme sami. Lidé kritizují zaspání řeckých úřadů i postup hašení

Na požár upozornili i úředníci i českého ministerstva zahraničí. „Na ostrově Čiovo vypukl lesní požár v oblasti Okrug Gornji. Na místě zasahuje aktuálně 150 hasičů se 30 vozidly. S hašením pomáhá také šest požárních letadel. Občanům na místě doporučujeme zvýšenou opatrnost a zejména to, aby se řídili pokyny záchranných složek a nevystavovali se zbytečnému riziku,“ uvedli na Twitteru. 

Z okolí byl na ostrově vidět stoupající hustý dým, v noci i šlehající plameny. „Toto je nejhorší letošní požár,“ říkali ještě ve čtvrtek večer hasiči redaktorům chorvatského deníku Jutarnji list.

V noci se ale podle vyjádření velitele hasičů z Trogiru Marina Buble pro chorvatský deník Jutarnji list povedlo dostat oheň pod kontrolu. „Shořelo asi čtyři sta hektarů travnatého porostu,“ uvedl. 

Řečtí hasiči během boje s plameny nedaleko města Volos
Všechny požáry v Řecku jsou pod kontrolou. Částí země prošla bouře

Podle chorvatského hasičského svazu nyní zbývá dohasit menší ohniska. „Hasiči na Čiovu mají za sebou bezesnou noc. Ale námaha stála za to, vzhledem k tomu, že v pátek brzy ráno už na ostrově hořely pouze dva malé požáry. V zátoce Mavarštica je situace mnohem příznivější. Na místě požáru je stále dým a místy plameny, ale navzdory silnému větru, který komplikoval hašení, se v noci hasičům povedlo zabránit jeho šíření, takže domům na ostrově nehrozilo žádné nebezpečí,“ zmiňoval v pátek ráno Jutarnji list. 

Požár v Chorvatsku:

Zdroj: Youtube

Hořelo i u Dubrovníku, nebezpečí ale nyní nehrozí

Přesto i v pátek mohou lidé, kteří jsou aktuálně na dovolené přímo na ostrově Čiovo nebo v jeho blízkosti, pozorovat hasičská letadla, která požár budou po celý den dohašovat. „V zátoce Mavraštice se místy stále vyskytují plameny a dým,“ uvedl v pátek po poledni chorvatský server N1 Info.

Plné ruce práce má nyní i chorvatská policie, která podle chorvatských médii v souvislosti s požárem zatkla dva lidi. Dle informací deníku Jutarnji list jde o muže albánské národnosti. „Podle dosavadního vyšetřování oheň vypukl u domu, kde pracovali,“ uvádí deník. Informace jsou ovšem nepotvrzené a vyšetřování pokračuje.

Tento týden v Chorvatsku hořelo i v blízkosti Dubrovníku, přičemž se plameny dostaly na vzdálenost patnáct minut od města (v okolí obce Plat). I tento požár se ale chorvatským hasičům povedlo už ve čtvrtek dostat pod kontrolu. Plameny sužovaly v uplynulých dnech i okolí Splitu. 

Zdroj: Youtube

Podle dosavadních informací při požáru na Čiovu nebyli v přímém ohrožení žádní Češi. „V systému DROZD máme zaregistrováno 1300 českých občanů a nikdo se zatím na náš zastupitelský úřad neobrátil z důvodu, že aktuální požár je v horské oblasti,“ uvedl pro Deník mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Extrémní teploty nehrozí

Jak informuje Český hydrometeorologický ústav, v příštích dnech by se teploty v zemích u Jaderského moře, včetně Chorvatska, měly pohybovat mezi 27 a 31 stupni. Web chorvatského meteorologického ústavu uvádí, že varování před extrémně vysokými teplotami v následujících dnech vydáno není.

Hašení jakéhokoliv případného požáru hasičům nejvíce komplikuje silný vítr. Podle aktuální předpovědi by se ale měl v Chorvatsku po víkendu uklidnit. Má vát rychlostí kolem osmi kilometrů v hodině.