Podle nejnovějších dat, která vycházejí se satelitního snímkování, v Dadii a jejím okolí oheň pohltil 82 640 hektarů a druhý největší požár v pohoří Parnitha u Atén zničil plochu o rozloze 5833 hektarů, informoval list Kathimerini. Požár na severovýchodě Řecka je největším požárem od spuštění evropského monitorovacího systému EFFIS v roce 2000, uvedla agentura AP s odkazem na unijní orgány.

Požáry v Řecku:

Zdroj: Youtube

V oblasti řecko-tureckého pohraničí požár stále postupuje na čtyřech místech, v úterý večer kvůli tomu úřady nařídily evakuaci další vesnice - Kotronia, napsala agentura AFP. Kvůli změně směru větru se požár přiblížil k dalším obydleným oblastem, což si vyžádalo během dneška evakuaci dvou obcí. Problém představuje hlavně to, že místa požárů jsou těžko dostupná, a často je proto nutné spoléhat na hašení ze vzduchu.

U obce Jannuli, kterou dnes úřady nechaly evakuovat, zasahovali i čeští hasiči. „Český pozemní tým zde vytvořil obrannou linii tak, aby fronta požáru nepřešla na území vesnice,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová. Podle ní se hasiči potýkají s „nepředvídatelným šířením plamenů“ a požáry jsou v oblasti „stále v plné síle“.

Požáry v Řecku, srpen 2023
Požár na severovýchodě Řecka opět sílí. S živlem bojuje pět stovek hasičů

V okolí řeky Evros, která tvoří podstatnou část hranice Řecka s Tureckem a které leží národní park Dadia, působí 475 hasičů. Řecku pomáhají i jednotky ze zahraničí - kromě Česka poslaly své hasiče také Rumunsko, Francie, Bulharsko, Albánie, Slovensko a Srbsko. Letadla a vrtulníky vyslaly Německo, Švédsko, Chorvatsko, Kypr, Francie, Španělsko a rovněž Česko.

S požárem bojují hasiči také v sousedním Bulharsku, nedaleko hranic s Řeckem. U obce Chvojna v pohoří Rodopy hoří borový les na ploše 100 hektarů, informovala dnes bulharská média. S plameny v těžko přístupném terénu bojuje na 150 hasičů a dobrovolníků, nasazeny byly také dva vojenské vrtulníky. Lidská obydlí zatím oheň neohrožuje, jednotlivá ohniska požárů se však nedaří dostat plně pod kontrolu.